Tarih : 15.03.2020 - 16:28

FUAR, KONGRE VE ETKİNLİK SEKTÖRLERİ FELÇ OLDU!

COVID-19 dünyayı kasıp kavururken salgının yayılmaması için seyahat kısıtlamalarına gidilmesi ulaşım, turizm, sinema ve sanat sektörlerini yavaşlattı. Bu sektörlerin 2020 hedeflerinin çok uzağında kalacağı hesaplanıyor. Halbuki daha az göz önünde bulunan ve en az turizm hatta belki daha fazla ülkemiz ihracatı ve tanıtımı için katkısı bulunan fuar, kongre, etkinlik sektörleri bırakın yavaşlamayı tamamen durmuş ya da durdurulmuş durumda. Görüştüğüm sektör temsilcileri şaşkın ve daha acıklısı hiçbirinin bu aşamada alternatif bir çözüm bulmaları mümkün değil.

 

İnsanların bir araya gelmesini gerekli kılan bu etkinlikler haklı olarak idari kararlarla ya yaz aylarına tehir edildi veya iptal edildi. Hastalığın dünya genelinde henüz pik noktasına bile ulaşmamış olması yaz aylarının da şimdiden kaybedildiği anlamına geliyor. Çünkü yabancı ziyaretçi ve katılımcılar bu sektörlerin faaliyetlerinin ana unsurlarıdır. Turizm ve seyahat sektörlerinde iç turizmi teşvik ederek işletmeleri yaşatmaya çalışabilirsiniz. Ancak fuar, kongre ve etkinlik firmalarının çoğu önlem alınmazsa bu ortamda tüm tecrübe birikimleri ile birlikte tarihe karışabilir.

 

Bu sektörlerde alt grupları ile birlikte 5.000 den fazla firma, 100.000 den fazla çalışan hizmet vermektedir. Aileleri ile birlikte ortaya çıkacak acı bilançoyu tahmin etmek hiç de zor değil. Fuar kongre ve etkinlik sektörleri ve bu organizasyonlara hizmet veren, fuar ve salon stant firmaları, ses görüntü kiralama sistemleri, yeme içme temizlik ve catering firmaları gibi onlarca alt grup küçük işletme Mart ve Nisan aylarında iptal edilen 100 lerce organizasyonun şokunu yaşıyor. Olay sadece bununla sınırlı değil. Kimse bilmez ama bu gizli kahramanlar Türk firmalarının yurtdışındaki fuar ve organizasyonlardaki tüm stand, görüntü ve hizmet altyapılarını sağlayarak döviz cinsinden önemli bir paranın ülkemizde kalmasını sağlamaktadırlar. Şubat ayı başından itibaren yurtdışında iptal edilen binlerce organizasyonu da sayarsak durumun vahameti anlaşılmış olur.

 

Turizm İstişare Kurulu tarafından turizm sektörünün ayakta kalabilmesi için atılması gereken acil adımlar belirlenerek ilgili bakanlıklara iletildi. Turizm bakanımız Mehmet ERSOY bugün müjdeyi vererek Turizm ve tiyatro için kapsamlı bir teşvik ve destek paketi açıklanacağını söyledi.

 

Fuar kongre ve etkinlik sektörlerini temsil eden pek çok sivil toplum örgütü benzer bir hazırlığı bu hafta ilgili bakanlıklara arz edecek. Bunlar arasında benim öğrenebildiğim (DPiD, I-MICE, İSTAV,  SİTE, SSTD, TETSED, UFYD, YEPUD, TUED, YEKON) gibi dernek ve vakıflar bulunuyor. 

 

Toplumsal uzlaşma için paha biçilmez bir fırsat ortaya çıkaran bu salgın günlerinde sağlığımız kadar ekonomiyi de ayakta tutacak önlemleri almalıyız. Başta en çok zarar gören sektörler olmak üzere olağan şartlarda hiçbir problemi olmayan bu işletmelerin yok oluşuna seyirci kalmayalım.  

 

Diğer Haberler