Tarih : 05.03.2020 - 19:00

Söylentilere Kulak Asmayın

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarı Osman Arolat’ ın 5 Mart tarihli köşe yazısı;

 

Korona etkisiyle fuarlar kapanmıyor. TÜYAP Başkanı Ünal, “Önlem alarak fuarları kesintisiz sürdürüyoruz” diyor...

 

Dünya genelinde çoğu Çin Halk Cumhuriyeti'nde olmak üzere 325 fuarın iptal edilmesi haberi üzerine, duayen fuar öncüsü ve TÜYAP'ın yönetim kurulu başkanı Bülent Ünal’la konuştum. Ünal özetle, ”Söylentilere kulak asmayın, biz fuarlarımızı sürdürüyoruz. Hijyen önlemleri alarak etkinliklerimiz tüm hızıyla devam ediyor” bilgisini verdi.

 

Ünal, “Şu anda yeni bir fuarımız açıldı, sürüyor. 594 katılımcı firmadan 590’ı katıldı. Almanya, ABD dahil 25 ülkeden 140’ı yabancı katılımcı yer aldı. Sadece İran, Irak’tan katılımcı yok. 90 ülkeden ziyaretçi ve 21 ülkeden alım heyeti bekliyoruz. Dedikodular gerçekle bağdaşmıyor, sadece işleri aksatıyor. Önlemlerimizi alıyoruz, yaşam da devam ediyor'' diyerek fuarların Türkiye yüzünü birinci ağızdan aktarmış oldu.

 

'Fuarların aksama olasılığı'' konusunda Ünal kesin bir dil kullanıyor ''hayır'' diyor ve şöyle konuşuyor:

 

Fuarlarımızı aksatmadan sürdürüyoruz. Her türlü önlemi aldık. 2 ayda 11 fuar gerçekleştirdik. Mart sonunda Konya’da 66 bin M2'de Avrupa’nın en büyük üç tarım fuarından birini gerçekleştireceğiz. 100 ülkeden ziyaretçi bekliyoruz. Bursa Kitap Fuarı’na 200 bin ziyaretçi geldi. Takvimimizde 9 fuar merkezinde 85 fuar programlanmış durumda.

 

Benzeri bir yaklaşım İstanbul, Bursa, Edirne gibi kentlerimizde bulunan kapalıçarşı'lar için de geçerli. Dün görüştüğüm İstanbul Kapalıçarşı yetkilileri gerekli önlemleri aldıklarını, ''açık'' olduklarını, bundan da kesinlikle ödün vermeyeceklerini açıkladılar.

 

Sağlık Bakanlığı'nın yerinde önlemleri alması ve bazı sınır kapılarını kapsatması nedeniyle bugüne dek ülkemizde korona virüsü salgını görülmemesinin bu değerlendirmelerde önemli rol oynadığını düşünüyorum. Paniğin sadece iktisadi yaşamımızı etkileyeceği açık. Bu yüzden kapalı alan yönetimlerinin sağduyu içinde karar almasını sevindirici bir duruş olarak değerlendiriyorum.Kaynak:Dünya

Diğer Haberler