Tarih : 03.01.2024 - 17:18

Konya'da Gıda Fuarı Düzenlenecek

Konya Ticaret Odası, Tüyap Fuarcılık ve Konya Konsiad iş birliği ile Konya’da Gıda Fuarı yapılacak.

 

Konya Ticaret Odasında Düzenlenen Toplantımızda KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü ve KONSİAD Başkanı Ali Kaya ile bir araya gelindi.

 

İLK KEZ DÜZENLENECEK

 

Konya Ticaret Odası Uluslararası Fuar Merkezimizde 1'incisini düzenleyeceğimiz Konya Gıda Fuarı'nın Konya'nın marka fuarları 2024 Nisan Ayında Uluslararası düzeyde bir organizasyonla gerçekleşecek Gıda Ürünlerinin yanında Gıda Teknolojilerinin de yer alacağı Fuar’da Gıda sektörü, Ambalaj, Fırın Ekipmanları, Raf, Soğuk Oda, yazılım gibi alanlarda katılımcılar yer alacak.

 

KONYA GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR

 

Başkan Kaya; Konya her geçen yıl yüksek katma değer üreten bir güç haline geldi özellikle gıda sektöründe deki ihracatı da ciddi bir seviyeye yükseldi. Türkiye'nin yıllık 25 milyar dolar gıda ihracatı var. 2022 yılında Orta Doğu ve Körfez ülkelerine gıda ihracatımız yüzde 21 artarak 7 milyar dolara ulaştı ve ihracatımızdaki payı yüzde 28'e yükseldi. Konya’nın gıda ürünlerinde yaptığı ihracat rakamları yıllar bazında artarak devam etmiştir. 2022 yılında geçen yıla kıyasla ihracat tutarı yaklaşık %4 artmıştır.2022 yılında 498.609.248 dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Konya’mız ayrıca imalat sanayisiyle, teknoloji üretimiyle, dijital dönüşümü ile Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik büyüklüğü gerçekleştirmesi için en büyük katkıyı veren şehirlerarasında yer almaktadır.

 

TAHIL AMBARI BOY GÖSTERECEK

 

Sanayi üssü olarak değil Konya’mız Gıda şehri olduğunu unutmamız gerekir. Konya Ülkemizin tahıl ambarı olması ve bunun yanı sıra gıda alanında yüzde altmış oranında ülkemizin gıda ile ilgili taleplerini karşılayacak bir potansiyele sahiptir. Biz bu mevcut gücü ülke dışında dünya pazarında gıda sektöründe ciddi bir gelişim ile dünya gıda pazarında söz sahibi olabiliriz. Bizlerde bu minval üzerine Bir STK olmanın yanı sıra üyelerimizin ve Konya’nın rekabetçiliğini artırmak için görevler üstleniyoruz. Konya KONSİAD olarak Konya’mızın gıda alanında ki söz sahipliğini etkin kılacak ve Dünya’ya açılmasında büyük rol oynayacak projeler geliştirdik. Bu minval üzerini bizlere bir görev düştüğünü görerek Konya’mıza hizmet etme aşkı ile çıktığımız bu yolda. Gıda fuarı için çalışmalarda bulunduk. KTO Başkanımızda bizlere vermiş olduğu destek ile inşallah bu fuarı organize edeceğiz. Buradan yine KTO Başkanımız Selçuk Öztürk’e bir kez daha desteklerinden dolayı Teşekkür ediyoruz 2024 Nisan Ayında gerçekleşecek olan Gıda Fuarımız Konya’mıza Hayırlı Olsun. Fuarla İlgili detayı bilgileri önümüzdeki günlerde inşallah kamuoyuna sunacağız.Kaynak:BBNhaber

 

Diğer Haberler