Tarih : 17.10.2023 - 10:40

Otel mi? Karavan mı? veya, Yazlık mı ? Tiny House mu?

Pandemi 2 yıl süre ile tüm dünyayı sarsarken alışkanlıklarımızda da değişikliklere neden olmuştu. Bu alışkanlıkların bazıları hastalığın bitişi ile kayboldu, bazıları bizimle kalmaya devam etti.

 

Mesela ne bileyim artık hepimiz daha bir hijyenik olduk sanki. Balkonu olmayan dar evlerden uzaklaşıp daha müstakil bir hayatı benimsedik. İşimiz ve imkanlarımız elverdiğince küçük yerleşim yerlerine yerleşmek hemen hepimizin hedefi haline geldi. Bu hedef, enflasyon ve düşük faiz politikası ile birleşince yol gitmez kervan geçmez arsalar ateş pahası oldu, köyümüzdeki dedemizden kalan ahşap evler kıymete bindi.

 

Bu arada tarla vasfındaki arsa ilanlarına bakarsanız hemen hepsinde “Arsayı alıp içine  tiny house koyun keyfinize bakın” gibisinden özendirici ifadeler görür olduk. Taşınabilir durumdaki bu evler yasal boşluklardan kısmen kaçabilen vasıfları ile hafta sonu kendi arazisinde vakit geçirmek isteyen insanların hayali haline geldi. Bu evlerle inşa edilen izinli izinsiz mini siteler memleketi doldurdu. Öte yandan yine bir pandemi mirası olarak, o dönem tatilini hastalığın kolayca yayılabildiği otel ve benzeri tesislerden kaçınmak için çözüm olarak gördüğü ve önceden sadece küçük bir kesimin alışkanlığı olan karavan kültürü deyim yerindeyse patlama yaptı. Yine bu alışkanlığın yayılmasında enflasyon ve yüksek kurdan kaynaklanan ve herhangi bir tesiste ailecek tatil yapmayı imkansız hale getiren hayat pahalılığı etkili oldu.

 

İşte bu talep artışı tiny house ve karavan üretimi yapan firmaları daha etkin kılmakla kalmadı, sektöre yeni oyuncular da giriverdi. Geçtiğimiz şu birkaç senede gördük ki meğer bu alanda çok marifetli bir özel sektörümüz varmış. Bu farkındalığı sağlamada en çok bu konuda düzenlenen fuarlar etkili oldu.

 

İşte geçtiğimiz günlerde BİFAŞ “Birleşik Fuar Yapım AŞ” tarafından yanyana düzenlenen Tiny Home Show ve Karavan Show Eurasia fuarları sektöre hizmet eden belli başlı tüm firmaların boy gösterdiği, hepimizin içini kıpır kıpır yapan ürünlerle dolu idi. Bu fuarları gezerken şöyle bir hisse kapıldım “Karavan ve tiny house kültürü pandemiden uzaklaştıkça sönümlenecek bir merak değil, tam tersi gittikçe popüler hale gelecek bir yaşam tarzına dönüşecek.” Tabi bu konuda bu talebi meşru zemine oturtacak gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması ve karavan tatilcilerine hitap eden tesislerin yaygınlaşması önemli. Çünkü tiny house ta yaşamak için meşru bir arsaya, karavan kullanıcısı olabilmek için uygun park alanlarına, meşru ve güvenli tesislere ihtiyacımız olacak. Yoksa bu güzel kültür, doğayı kirletmek ve yeni bir gecekondu modeline dönüşmek gibi riskler barındırıyor. Meraklı vatandaşımıza her türlü seçeneği sunma imkanı veren BİFAŞ ı bu iki güzel fuar nedeni ile kutluyorum.