Tarih : 24.01.2013 - 13:04

Anne Bebek Çocuk Sektörü Adresini Belirledi

24. Anneler Bebekler Çocuklar Fuarı geçtiğimiz hafta sona erdi. Ülkemizde bir fuarın 24. defa düzenlenmesi bile başarılı bir organizasyon olduğunun en önemli kriterlerinden biridir. Çünkü Türkiye'de 20 ve üstü sayılarda düzenlenen pek az fuar var. Bunun sebebi fuarcılığımızın henüz çok genç olması veya pek çok fuarın ömrünü tamamlayarak benzer isimlerde başka fuarlara yerini bırakmasıdır. Hele bu 24 rakamı CNR veya TÜYAP gibi fuar alanı sahibi olmayan ve alan kiralamak sureti ile fuar düzenleyen bir firmaya ait ise o zaman başarıyı daha büyük görmek gerekir. Çünkü alan sahibi firmalar başarısız olsalar da zayıf fuarları birkaç yıl finanse edebilirler. Ancak diğerlerinin böyle bir şansı yoktur.

 

Çocuk ihtiyaçlarına hitabeden fuarların yakın geçmişine bakacak olursak bu alanda en ciddi organizasyonların Anneler Bebekler Çocuklar Fuarı'nı düzenleyen EFEM Fuarcılıkla birlikte İhlas Fuarcılık ve TÜYAP Bursa Fuarcılık tarafından da yapıldığını görüyoruz. Boyut Group tarafından yapılan İBS Fuarı'nı da anmakla birlikte bu kategorinin dışında tutuyoruz. TÜYAP Bursa Fuarcılık Bursa'da güçlü olan Bebe Konfeksiyon sektörünün verdiği destekle birkaç yıldır güzel fuarlar yapıyordu. Ancak bu fuar ulusal ve uluslararası ziyaretçileri yeterince Bursa'ya çekemedi. İhlas Fuarcılığın İstanbul'da düzenlediği fuarlar da görüntü olarak başarılı bir izlenim veriyordu ancak sebebini tam olarak bilmediğim bir şekilde sonlandırıldı. Bu alanda rekabet yerini bir anda sabırla bu sektörde fuar yapan EFEM Fuarcılığın tartışmasız yalnızlığına bıraktı. 2012 yılı ikinci yarısı itibari ile dünyada bu alanda yaptığı fuarlarla tanınan UBM bünyesine katılan bu fuar, dış rüzgarın etkisini de arkasına alarak dünyada hatırı sayılır fuarlar arasına girebilir.

 

Başlangıç yıllarında fuarı halka açık olarak organize eden EFEM Fuarcılık sanırım organizasyonu tamamen bir ihtisas fuarına dönüştürme çabasına yönelik olarak çok fazla duyurmaktan kaçındı. Yani nitelikli ziyaretçi hedefi ile halkı fuar alanına çekmemeye özen gösterdi. Yine de fuara gelen ailelere hitap edecek nitelikte standların yer aldığı 3. salon oldukça yoğundu. 1. salonda yer alan, aralarında dünya markalarının da bulunduğu tekstil harici branşlardaki firmaların bu yıl çok daha hazırlıklı olduğunu gözlemledim. Yıllardır bu fuarlara katılan markalar, çarpıcı standlarla fuarın artan gücünü teyid eden bir görüntü çizdiler. WEE ve BEBEDOR standları bu tespitimize örnek olarak verilebilir.

 

Aynı fuar Wintexpo adı ile Haziran'da da düzenlenecek. Fuarın yaz ve kış yapılması, genel olarak konfeksiyon sektörünün yazlık ve kışlık modelleri ayrı fuarlarda sergileme ihtiyacından kaynaklanıyor. Benzer uygulama ayakkabı sektöründe AYMOD fuarlarında yıllardır başarı ile devam ettiriliyor.

 

Hiç kuşkusuz bir fuarın başarısı ilgili sektörün tüm güç odaklarının desteğini almasına da bağlıdır. Bu anlamda sektörün lokomotif branşı olan çocuk konfeksiyon sektörü geçmiş yıllardaki fuar çeşitliliği arasında yön bulmakta zorlanıyordu. Bilhassa Bursa firmaları bu fuarla birlikte blok olarak fuarda yer alarak nihai kararlarını verdiler. Kendileri ile fuar esnasında yaptığım görüşmelerde genel bir memnuniyet havası hakimdi. Dünya bebe konfeksiyon sektörünün lideri olma heves ve kabiliyetinde olan firmalarımız bu fuarlarda arkasına alacakları rüzgarla dünya pazarlarının karasularında başarı ile yol alacaklardır.