Tarih : 25.09.2016 - 11:19

Zuchex Bildiğiniz Gibi!

Can korkusu ile gelmeyen yabancı katılımcıları bir kenara bırakacak olursak, yaşanan onca olumsuzluğa rağmen Zuchex fuarı yine heyecan verici, yine göz kamaştırıcıydı.

 

Züccaciye sektörü ile hediyelik sektörünün ortak amaçla yola çıktığı Zuchex fuarı 20. yılını geride bırakırken bu coğrafyanın toplanma merkezi olma özelliğini hiç yitirmedi. 2007 yılında İDEAL HOME fuarı ile fuar heyecanını tüm sezona taşımayı başaran Life Medya Fuarcılık, bugüne kadar rakip fuar konusundaki sayısız denemeleri boşa çıkararak gücüne güç kattı. Öyle ki Tüyap’ın büyüyen fuar salonları Zuchex’e hep dar geldi. Fuara katılabilmek ve fuar alanındaki yerini büyütebilmek için firmalar birbirini ezdi. Sektörün en büyük firmalarının fuara ilgisi hep üst düzeyde kaldı. Görünen o ki; ülkemizdeki tüm sektörel fuarlar Zuchex kadar başarılı olabilse Almanya ile yarışabilen bir fuar ülkesi olmamız mümkün olabilir.

 

Bütün bu başarıların tesadüf olması elbette düşünülemez. Life Medya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Tıraş, züccaciye sektörünün kalbi olan İstoç'a kurduğu karargah ile sektörün kalp atışlarını en yakından dinliyor. Kurumsal kimlik oluşturmakta zorlanan firmalara medya desteği veriyor. Fuara katılımları için maddi manevi destek oluyor. Fuar davetiyelerini ülke ülke gezerek kendi eli ile dağıtıyor. Böyle bir liderin etrafında toplanan genç ekip aynı heyecan ile sektörün içinde yaşıyor. Onlarla sevinip onlarla üzülüyorlar. Life Medya, kendi oluşturduğu "Türk tipi" fuarcılık modeli ile kıskandıracak başarılar elde ediyor.

 

Öte yandan siz ne yaparsanız yapın fuara gelen ziyaretçi sayısı çabalarınızın dışında faktörlere de bağlı. 2016 yılının Zuchex ziyaretçi istatistikleri henüz açıklanmış değil. Katılımcı sayısında olduğu gibi ziyaretçi sayısında yabancılar açısından bir düşüş olacaktır. Ama eskisinden hızlı dönen bu dünyada sancılı dönemden çıkamayan küçük ve zayıf fuarlar dökülürken, Zuchex gibi markalar yoluna devam edecektir.