Tarih : 02.10.2021 - 11:33

Pandemi nin şampiyonu “AYAKKABI FUARLARI” oldu.

Mart 2020 de memlekette ilk vakanın görülmesinin ardından Eylül 2020 tarihine kadar yurt içi fuar düzenlemek mümkün olmadı. Fuarlar devlet eli ile bu dönemde yasaklandı. Yasağın sona ermesi ile birlikte fuar erteleme ve iptalleri tüm hızı ile devam etti. Bu defa da gerekçe ticari sebepler oldu. Fuarlara yeterli katılım olmaması, ziyaretçilerin gelmeyecek olması vs. Tam bir yıl sonra Eylül 2021 den itibaren fuarcılık eski normlarına yavaş yavaş kavuşuyor olsa da şimdi bile benzer gerekçelerle ötelenen veya iptal edilen pek çok fuar bulunuyor.  

 

Söz konusu dönemde çok dikkat çekici biçimde ayrışan sektör Ayakkabı sektörü oldu. CNR Holding in düzenlediği Aymod ve Aysaf, EKS Fuarcılığın tertip ettiği Exposhoes ve Akort Fuarcılık tarafından organize edilen Gap Shoes fuarları sanki pandemi yokmuş gibi hemen hemen salgın öncesi katılımcı sayıları ile açıldılar. Tabiri caiz ise çatır çatır da satış yaptılar. Bilenler bilir, bu fuarlar yazlık kışlık olarak yılda iki kez düzenlenir. Resmi yasak dönemi hariç olmak üzere hiç fire vermeden takvimde yazılı tarihlerde bütün ayakkabı fuarlarının yapılabilmiş olması hayret verici bir olaydır.

 

Sektörün fuarcılık faaliyetleri bunlarla da kalmadı. Rusya ve İtalya gibi ülkeler başta olmak üzere büyük riskleri alarak yurt dışında düzenlenen fuarlara koşa koşa gittiler. Tekrar ediyorum, pandemi dönemimin fuarcılık şampiyonu ayakkabı sektörüdür, hem de açık ara farkla.