Tarih : 06.02.2017 - 11:46

Hayırlı Olsun

Bir önceki yazımda İSMOB’un bu sene yakaladığı başarıdan bahsetmiş ve İMOB için de aynı başarıya ulaşması yönünde temennide bulunmuştum. Öyle de oldu. Gelin birlikte inceleyelim.

 

Mobilya fuarları, gezmeyi en çok sevdiğim fuarlar arasında gıda fuarlarından sonra ikinci sırada geliyor. Gıda fuarlarının birinci gelmesinin sebebi malum, envai çeşitteki ikramlar iken, mobilya fuarlarında dikkate aldığım kriter; “Böyle bir evim olsa içinde yaşarım” diye düşünmeme sebebiyet veren stand dekorasyonları oluyor. Öyle ki beğendiğim her standın önünde bir müddet durup göz zevkimi yeterince tatmin ettikten sonra, kendi arşivim için bol bol fotoğraflıyorum. Hem Tüyap’ta düzenlenen İSMOB, hem de ondan 10 gün sonra CNR Expo’da gerçekleştirilen İMOB bu açıdan beni etkilemeyi başardı.

 

Kişisel zevkler bir kenara, her iki fuarın da verisel boyutunu ele aldığımızda yaklaşık sonuçlar elde edildiğini görüyoruz. Açıklanan ziyaretçi verilerine göre, İSMOB, bu sene 120 binin biraz üzerinde ziyaretçi ağırlarken, İMOB ise yaklaşık 47 bin’i yabancı olmak üzere 166 bin profesyoneli ağırlamış. Elbette bunda; CNR Expo’nun, Atatürk Havalimanı’na yakın olmasının ufak da olsa bir payı olduğunu düşünmenin yanlış olmayacağı görüşündeyim. Fakat bu başarının elde edilmesinde İMOB’un arkasındaki fuar tanıtım ekibinin çabaları ve bundan birkaç ay önce Sayın Ceyda Erem’in her sektörden 30 bin profesyonele özel olarak attığı mektubun etkilerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 

Her ne kadar CNR İMOB, seneyi, bir miktar önde kapatmış olsa da, iki fuarın Türkiye’ye sağladığı katkı ortak paydada. Zira geçtiğimiz seneye oranla yabancı sayısındaki yüzde 30 artış hem mobilya sektörü, hem fuar sektörü hem de ülke ekonomisi için umut vaat ediyor. 

 

Ne diyelim: “Ülkemize hayırlı olsun!”