Tarih : 28.01.2018 - 03:49

EMITT Turizm Fuarı

Ülkemizin etrafının tam anlamı ile ateş çemberi olduğu böyle bir dönemde turizm sektörü kendine yön çizmeye çalışıyor. Neyse ki devletimiz durumun farkında ve turizm sektörüne en üst düzeyde destek veriyor. Dünya genelinde önemli turizm fuarlarına katılım sağlanıyor ve tanıtım tam gaz devam ediyor. 

Yurtiçinde turizm fuarı denildiğinde ilk akla gelen fuar olan EMITT böyle sancılı bir dönemde gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin fuarın açılışına katılarak destek verdiler. Fuarda yıldan yıla gittikçe mütevazılaşan standları tasarruf politikalarına yormakla birlikte katılımcı sayısının azalmadığını görmek sevindiriciydi. Anadolu Kalkınma Ajansları'nın standlarında yaşanan coşku ve moral görülmeye değerdi. Geçtiğimiz yıl darbe girişiminin sancıları ile gerçekleştirilen fuar bu yıl da Suriye savaşının ortasında buldu kendini. Umarız sezon açılana dek barış ve huzur iklimi ülkemize hakim olur.

 

Yabancı turistlerin yaşanan olayların dış basına yansıtılış şekli nedeniyle ülkemizi seyahat rotalarından çıkarmaları, iç turizmin canlanabilmek için bize ihtiyaç duymasına sebep oluyor. Bu sıkıntılı zamanlarda dış turlar yerine ülkemizin keşfedilmemiş bölgelerine yapılacak seyahatler iç turizm açısından faydalı olabilir. Yerli mallara daha fazla şans vermek ve oluşan dış ticaret açığı risklerine karşı duyarlı olmak da bu faydayı katlar.

 

Fuarı gezerken karşıma çıkan Kilis standına özel ilgi gösterdim. Güvenlik açısından en zayıf bir dönemi yaşayan Kilisliler can korkusu ile yaşarken Kilis Valiliği kentin tanıtımını EMİTT Fuarı vasıtası ile yapmaya devam ediyordu. Milli duyguların zirve yaptığı günlere denk gelen EMİTT Fuarı'nda Anadolu ile kucaklaşmak herkese iyi gelmiş olmalı.

 

Birlik, beraberlik içinde huzurlu günler dilerim.