Tarih : 17.10.2023 - 10:03

Baş Döndüren Eylül ayı !

Eylül her zaman uzun yaz tatilin ardından fuarların kümelendiği bir dönem olmuştur. Yalnızca sayıca fazla olduğundan değil, güçlü fuarlarında önemli bir kısmı Eylül ayına denk gelir. Bilmiyorum bana mı öyle geldi ? Bu sene sanki daha da sıkışık bir Eylül takvimi yaşadık. TOBB takvimine göre 29 adedi İstanbul da olmak üzere Eylül ayında ülke genelinde toplam 68 fuar tertip edilmiş. Fuarların % 42 sinin İstanbul’ da yapıldığına bakmayın. Ekonomik büyüklük ve katılımcı sayısı bakımından fuarlarda en az % 75 civarında bir İstanbul ağırlığı olduğunu söylemek mümkün. Gözlem yapma imkanı bulduğum fuarlar dan birkaç notu sizinle paylaşayım;

 

Aymod; Yılda iki kez yapılan ve son yıllarda sürekli tarih değişikliğine giden “Aymod 2024 Yaz” fuarı geçtiğimiz yıl Eylül sonuna denk gelirken bu yıl Eylül başında yapıldı. İstikrarlı katılımcı profili ve verimli ziyaretçi kitlesi ile demirbaş fuarlarımızdandır. Fakat bu fuar için son iki üç organizasyonda riskli bir stant kurulum süreci yaşanıyor. Sunulan toplam 36 saatlik kurulum süresi ile fuar öncesi çalışmalar kalite ve güvenlik riskleri oluşturuyor. Bu konuya daha önce değinmiştim. Sektör derneklerine ve fuar organizatörüne 20 yılda bu fuarın kurulum süresinin 5 günden nasıl 1-1,5 güne indirgendiğini sormak gerekiyor. Çözüm önerilerim var elbette ama bu yazının konusu değil.

 

Züchex; Tarsus grup, sektörde alternatif fuar denemelerine rağmen ana katılımcı profilini kendi bünyesinde tutmayı başararak Züccaciye sektörünün majör fuarı olduğunu ispatladı. Fuar tarihlerinin sürekli değiştiğinden bahsetmiştim. Bu durum Züchex için geçerli değil. Yıllardır aynı tarih ve aynı istikrarla başarıya yürüyorlar. Tebrik ederiz.

 

Hostech By Tüsid; Tüyap, İFM fuar alanında gerçekleştirdiği fuarlara İstanbul Mobilya Fuarı' ndan sonra Hostech fuarını da ekledi. Tüsid derneği bu yıl Tüyap ile anlaşarak yerini değiştirmeden yine başarılı bir fuar gerçekleştirdi. .

 

İntermob; fuarı önceden Ağaç işleme makinesi fuarı Woodtech ile aynı alan ve tarihte yapılmaktaydı. İki fuar Tüyap a sığmadığı ve hedef kitlelerinin görece birbirinden ayrı olması nedeni ile bu yıl ayrı ayrı organize edildi. İntermob Eylül de yapıldı, Woodtech ise Ekim ayında yapılacak. İntermob’ da katılımcıların yer bulma sorunlarının önemli ölçüde sona erdiği ve fuarın daha hacimli ve gösterişli bir hale geldiği bir gerçek. Ama bir ters görüş de var. Bir iki katılımcıdan duyduğum “İki fuar varken fuarların birbirini beslemesi nedeni ile daha yoğun ziyaretçimiz oluyordu. Sonuçlarını daha sonra göreceğiz ama bu yıl daha sakin bir fuar geçirdik” sözlerini ilgililerin kulaklarına fısıldamış olayım.

 

İbiaExpo; Yeni ve başarılı bir fuar ortaya koymanın Bitcoin bulmak gibi her geçen gün zorlaştığı bir dönemde geçen yıl ortaya çıkarak herkesi şaşırtan ve Yatak sektörünün yüzünü güldüren IBIA Expo fuarı bu yılda aynı başarıyı tekrarlayarak fuarcılık sektörüne güzel bir organizasyon daha kazandırdı. Yatak sektörü Ümit Vural gibi bir tecrübe ile iyi bir yola çıkmış gibi görünüyor. Yolları açık olsun.

 

Jewelry; Her zamanki gibi dinamik ve başarılı bir organizasyondu, hem de altın ithalatına gelen kısıtlamalar ve dünya jeopolitiğinin etkisi ile katılımcı ve ziyaretçi ilgisinin dalgalanmalarla seyrettiği bir döneme denk gelmesine rağmen.

 

Görüşmek üzere

 

Saim BOZDEMİR

Saim Bozdemir'in Diğer Yazıları