Tarih : 19.12.2019 - 09:04

Optik Sektörünün Fuar Heyecanı

İstanbul’da son 1 sene içerisinde gerçekleştirilen çoğu fuarda mevcut ekonomik sıkıntıların etkilerini hissettik. Yer yer katılımcı kaybeden fuarlar, yer yer ise ziyaretçi kaybı yaşadı. Zaten zayıf olan bazı fuarlar ise hepten tarihe karıştı. Fakat bu hengame içerisinde yıldızı parlayan organizasyonlar da oldu. SILMO İstanbul bunlardan birisi… 

 

Geçtiğimiz sene İstanbul Fuar Merkezi’nin 9 ve 10’uncu salonlarında gerçekleştirilen fuar, bu sene iki salona sığamayıp, 11. salona da taştı. Katılımcı portföyünü artıran fuar, ziyaretçisinin de iştahını kabartmış olacak ki, ilk günün ilk saatlerinden itibaren kalabalık ve bir o kadar da canlı bir fuar ile karşılaştık. Bu canlılığı sağlayan faktörler arasında çekiliş ile çeşitli hediyeler ve fuarın anavatanı olan Paris'e seyahat kazanma fırsatlarının da yer aldığını belirtelim. Katılımcı standlarının geçen seneki ihtişamlarını yitirmemiş olmasını da, sektörde işlerin tatmin edici düzeyde gittiğinin bir ibaresi olarak değerlendirdik.

 

Sonuç itibariyle SİLMO, alanında tek olan fuarların; senede iki farklı tarih ve fuar alanında düzenlenen bazı fuarlara kıyasla, hem katılımcıyı hem de ziyaretçiyi yormadığının açık bir kanıtı niteliğindeydi. Ekonomik konjonktürün etkisiyle karşılıklı fedakârlıklar yapılarak sürdürülen iş ilişkilerinin zuhur ettiği mevcut ortamda, fuar sektörünün de meşru bir düzen içerisinde idame ettirilmesine duyulan ihtiyaç bir kez daha önemini gösterdi.

 

Umarız sektörün önde gelenleri de bilhassa kaynakların etkili kullanımının ehemmiyet arz ettiği şu dönemde, yazılarımızda defaeten dile getirdiğimiz bu durumun farkına varır ve gerekli adımların atılmasında etken olurlar.