Özel Röportaj "Her işe değer katmaya çalışıyoruz"

"Her işe değer katmaya çalışıyoruz"

"Her işe değer katmaya çalışıyoruz"

2005 yılından bu yana baskı teknolojilerinde dünya markalarının distribütörlüğünü yapan Tecpro, her yıl hem SIGN hem FESPA fuarlarında boy gösteriyor. 7-10 Aralık tarihlerinde 6.'sı düzenlenecek FESPA Eurasia fuarında da yerini alan firmayı daha yakından tanımak ve sektöre ilişkin görüşlerini öğrenmek adına Tecpro Genel Müdürü İbrahim İlhan ile kısa bir röportaj yaptık. 

 

Tecpro’yu kısaca tanıtır mısınız?

 

Tecpro 2005 yılında faaliyete başlamıştır. Merkezi İstanbul’da olan şirketimizin, Ankara ve İzmir’de bölge müdürlükleri bulunmaktadır. 

 

Epson, Optoma, BenQ , JVS, Bixolon, Eiki, Senor ve TVS gibi teknolojide dünya lideri birçok markanın distribütörlüğünü yapmaktadır. Tecpro satışını yapmış olduğu tüm markalara satış sonrası da yetkili teknik servis hizmeti sunmaktadır.

 

Tecpro ülkemizde 1200’ün üzerinde çözüm ortağı ile iş odaklı çalışma prensibiyle işbirlikleri yapmaktadır. Yurt çapında, 200’ün üzerinde servis noktasında yaygın ve güvenilir satış sonrası destek hizmeti sunan Tecpro,  görüntü sistemleri, grafik baskı sistemleri, dijital tekstil baskı sistemleri ve Barkod&Pos ve otomasyon sistemlerinden oluşan geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. 

 

Tecpro’yu rekabet içerisinde olduğu diğer firmalardan ayıran özellikleri nelerdir?

 

Ürün yelpazemiz birbirinden farklı sektörlere hitap eden dört ayrı iş biriminden oluşuyor. Tüm iş kollarımızda satış öncesi ve sonrası hizmetlerini veriyoruz. Tecpro odaklandığı ürün gruplarında sektöre özel çözümler geliştirme yeteneği ve uzman ekibiyle ön plana çıkmıştır. Sektördeki tecrübesini en iyi şekilde kullanarak, sunduğu çözüm ve hizmetlerini her geçen gün geliştirmeyi, güçlü yapısı ve yenilikçi ürünleriyle müşteri memnuniyetinin kalıcı olmasını hedefler.

 

Tecpro Bilgi Teknolojileri olarak, her işe değer katmaya çalışıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana sloganımız “işinize değer katarız” oldu ve biz her zaman bu sloganın altını doldurmaya çalıştık. Bu yüzden sürekli sektöre nasıl katkı sunabileceğimizi ve nasıl fayda sağlayabileceğimizi düşünüyor, çalışmalarımızı bu yönde ilerletiyoruz. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz.

 

Fuarların sektöre katkısı sizin açınızdan ne düzeyde? 

 

Ülkemizin sektörel gelişimi için bu tip uzmanlık fuarları hem ilgili kitle hem de bizim için oldukça önemli. Mutlaka olmalı, devamlılığı da olmalı. Katılımcı ve ziyaretçilerin buna ilgi göstermesi önemli.

 

Firmamız ve markamız adına, direk hedef kitleye odaklanma, kullanıcı ihtiyaç ve taleplerini belirleme açısından büyük katkısı olduğunu düşünüyoruz. 

 

FESPA fuarında tanıtacağınız ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

 

Epson’un iç mekan profesyonel fotoğraf baskı yazıcılarının yanı sıra F6200, SC-F7200  SC-F9200 ve SC-F2000 gibi EPSON süblimasyon tekstil yazıcılarını ve uygulama örneklerini sergileyeceğiz. Kağıt, ahşap, metal, alüminyum, plaka, porselen ve daha birçok malzemeye süblimasyon baskının ticari uygulamaların yanı sıra sanatsal ve deneysel uygulamalar için mükemmel bir çözüm olduğunu ziyaretçilere sunacağız. Ayrıca kendi markamız olan Papertec süblimasyon kağıtları ve florason/neon boyaları da standımızda olacak.

 

Bölgesel riskler, kurlarda ortaya çıkan ani dalgalanmalar ve yaklaşan seçim ortamı yatırım müşterilerinizin yatırım kararlarını nasıl etkiliyor? Belirsizliğin arttığı durumlarda müşterilerinizin satın alma davranışları değişiklik arz ediyor mu?

 

2016 yılında yaşanan olumsuzluklar itibariyle 2017 yılından beklentilerimiz daha bir yüksekti. 2017'nin ilk 6 ayı ticaretin ağırlıklı olduğu bir dönem olduğu için beklenen büyümeler gerçekleşti. 2017 yılı içerisinde hükümetin gerçekleştirmiş olduğu teşvik politikaları ile birlikte hareketli bir süreç yaşandı. Ancak çevre ülkelerdeki yaşanan gelişmeler, özellikle Ortadoğu'daki durumlar ihracat alanı olan üreticileri etkiledi. Buna ek siyasal gelişmelerin etkisi, beklenen artışın sağlanamamasında büyük rol oynadı. Sektörün içerisinde yer alan bireylerin, yaşanan olumsuzlukları engellemeleri ya da belirli düzeyde ilerletmeleri çok da mümkün değildi. Ekonominin canlılığı ve yatırımın artarak devam edebileceği bir platformun oluşturulması satışları daha anlamlı hale getirerek ticarete dönüştürülebilir. Bununla doğru orantılı olarak makinelerimizi satın alan müşterilerimiz ürettiklerini satabilecek ve hizmet inancını kaybetmeyecektir. Kısaca, bazı durumların dolaylı yoldan sektörümüzdeki büyümeyi etkilediğini söyleyebilirim.

 

İleri teknoloji ürünlerinde sürekli yenilik ve inovasyon sektörünüze nasıl bir gelecek sunuyor? Yakın ve orta gelecekte ne gibi sürpriz yenilikler bekliyorsunuz?

 

Bu alanda çalışmış olduğumuz dünya markalarının güçlü ARGE alt yapılarına güveniyoruz. Tecpro olarak bu yüzden arge yatırımına en üst düzeyde önem veren markaların temsilciliklerini ve servis merkezliğini yapmaktayız.

 

Teşekkür ederiz.