Özel Röportaj HF Turkey Fuarcılık, Profesyonelleri İstanbul'da Buluşturuyor

HF Turkey Fuarcılık, Profesyonelleri İstanbul'da Buluşturuyor

HF Turkey Fuarcılık, Profesyonelleri İstanbul'da Buluşturuyor

Özel Röpörtaj köşemizin bu haftaki konuğu Hannover Fairs Turkey'in başarılı Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop oldu. Kendisini dinlerken hiçbir başarının tesadüf olamayacağını bir kez daha tecrübe etme imkanı bulduk. Gelen cevaplardan soruları tahmin etmek güç değil. Ne sorduğumuzu yazmadan Ufuk Altıntop'un verdiği birbirinden önemli bilgileri sizler için derledik. İşte buyrun;

 

“CeBIT HEPİMİZİN HÜCRELERİNE İŞLEMİŞ BİR MARKA OLDU”

 

"CeBit, fuar deyince ülkemizde akla gelen ilk markalar arasında yer alıyor. Bu fuar önceki dönemlerde TÜYAP’ta düzenleniyordu ve Turkcell, Türk Telekom, Vestel, Teknosa, Digiturk gibi markalar da CeBit’e katılıyordu. O zaman biz TÜYAP’ın 2. ve 3. salonlarını iş dünyasına yönelik ayırmıştık. İş dünyasına kurumsal çözümler üreten firmaların yer aldığı bu iki salon CeBit’in iskeletini oluşturuyordu. Bugün de biz bu fuarı İstanbul Fuar Merkezi’nde tamamen iş dünyasına yönelik olarak yapıyoruz. Her iki alanda da iş dünyasına yönelik yaptığımız çalışmada kapasite ve hedef olarak bir sapma olmadı. Başta Almanya olmak üzere dünya genelinde düzenlenen diğer CeBit’lerle Türkiye’deki CeBit aynı olacak."

 

WIN FUARLARI AYRI AYRI BÜYÜYECEK

 

"Türkiye’deki Win Automation fuarı, Hannover Messe ile, Win Metal Working fuarı ise EuroBLECH ile aynı portfolyoda olan fuarlar. Bu iki fuar aynı tarihlerde yapılırken otomasyon salonunda 150 firma vardı sonradan tarihleri ayrıştırdık ve bu alana 220 civarında firma katıldı. Wın Metal Working fuarı iki senedir Haziran ayında yapılırken sektörden gelen tarih değişikliği talebini dikkate alarak Şubat ayına aldık. Bu çalışma ile Win Automation fuarını rahatlatarak büyüttük. Türkiye ve Avrasya Bölgesi’ne yatırım yapmak isteyen çok sayıda firma, bölgedeki yatırım olanaklarını keşfetmek amacıyla WIN Fuarları’nı ziyaret ediyor. Bundan sonraki aşamada bilhassa Win Metal Working fuarını daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Hannover Fairs Turkey Fuarcılık olarak büyük bir ekip olduk ve bunun getirdiği avantajları yaşıyoruz. Hangi sektörde kim hangi ziyaretçiyi istiyor gibi önemli konuları daha iyi analiz edebiliyoruz. Elde edilen verilen sonraki fuarlar için bize yol gösteriyor."

 

AUTOMECHANİKA’YA 126 ÜLKEDEN ZİYARETÇİ GELİYOR

 

"Automechanika İstanbul, üretimin çok güçlü olduğu ve Türkiye’nin gurur duyduğu bir sektöre hizmet veriyor. Türkiye’nin bu alanda hedeflediği pazarlar Ortadoğu, Balkanlar, Afrika ve Türk Cumhuriyetleri ve biz bu fuara 126 ülkeden ziyaretçi getirdik. Automechanika, Dubai’de her sene, Almanya’da ise iki senede bir yapılıyor. Ülkemizdeki potansiyel ve aşırı talep nedeni ile Automechanika İstanbul artık her yıl düzenleniyor. Biz Automechanika ile otomotiv alanında Middle East bölgesini İstanbul’a taşıyoruz."

 

DÜNYA TURİZMİ TRAVEL TURKEY İLE İZMİR’DE BULUŞUYOR

 

"Turizm fuarını 2004 yılında Feshane’de yaparken 2006’da Lütfi Kırdar, 2007 de ise İstanbul Fuar Merkezi’ne taşıdık. Sonrasında İzmir ve çevresinden gelen büyük talebe cevap vermek adına Travel Turkey İzmir’i düzenlemeye başladık. Burada Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve THY ile işbirliği içerisindeyiz. THY’nin yeni açtığı hatlar başta olmak üzere birçok ülkeden her sene 100’e yakın satın almacıyı bu fuara getiriyoruz. Bilinen turizm fuarlarından farkımız bu fuarla Türk turizmine katkıda bulunuyor getirdiğimiz satın almacılarla Türk firmalarını bir araya getirerek yeni işbirlikleri sağlıyoruz."

 

“DOMOTEX’İ HALININ MERKEZİNDE DÜZENLİYORUZ”

 

"Domotex fuarını İstanbul’da yaptığımızda ürün grupları makine, el halısı, parke ve diğer ürünler olarak belirlenmişti. Ancak makine halısının merkezi olan Gaziantep’ten İstanbul’a katılım olmadı. Fuar ağırlıklı olarak el halısı, parke ve yurtdışından gelen firmalarla organize edildi. Tabi bu ziyaretçiyi memnun etmiyor. Katılımcı ve ziyaretçilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermek adına bizde Hannover Fairs Turkey Fuarcılık ekibi olarak Domotex fuarını halı ticaretinin ana merkezinde düzenleme kararı aldık. Domotex Fuarı İstanbul Fuar Merkezi’nde 5.000 metrekare bir alanda düzenlenirken Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde bu fuarı net 22.000 bin metrekare bir alanda gerçekleştirdik. Gelecek yıl düzenleyeceğimiz fuarı “Domotex Turkey” adı altında daha fazla uluslar arası nitelik kazandırarak gerçekleştireceğiz."

 

ANKİROS, METALURJİ SEKTÖRÜNÜ TEMSİL EDEN ÖNEMLİ BİR MARKA

 

"Hannover-Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. Deutche Messe A.G.'nin alt kuruluşu Hannover-Messe International'ın yerli şirket ortaklığı olarak Ankara'da faaliyet gösteriyor. Ankiros Fuarcılık'ın yirmi yıllık tecrübesi ile Hannover-Messe International'ın güçlü uluslararası satış ağının birleşmesinden doğan sinerji sayesinde, metalurji sektöründe organize edilen uluslararası ihtisas fuarları, Avrasya'nın en önemli organizasyonları haline gelip, dünya metalurji sektörünün de en kapsamlı etkinlikleri arasında yer alıyor."

 

FUARLARIN YALNIZCA  METREKARESİNİ DEĞİL, İÇERİĞİNİ GENİŞLETİYORUZ

 

"Bizim Türkiye'de düzenlemekte olduğumuz fuarlar, profesyonellerin dünyanın en hızlı gelişen pazarlarında değerli bağlantılar kurmaları için verimli birer platform haline getiriyor. Win, CeBIT, Domotex gibi fuarlar Almanya’da uzmanı olduğumuz konular. Bu fuarları Türkiye’de daha fazla verimli hale getirmek daha iyi noktalara getirme hedefimiz var. Özetle biz metrekareyi daha fazla büyütmenin yanında fuarı zenginleştirmeye çalışıyoruz."