Özel Röportaj Güçlü Bir Küresel Oyuncu: Messe Düsseldorf

Güçlü Bir Küresel Oyuncu: Messe Düsseldorf

Güçlü Bir Küresel Oyuncu: Messe Düsseldorf

23 – 27 Şubat 2016 tarihlerinde Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenecek METAV Fuarı’nın tanıtım toplantısı için İstanbul’a gelen METAV Fuarı Proje Müdürü Petra Cullmann, metal işleme sektöründe uygulanan teknolojilerin konu alındığı fuarla ilgili yenilikleri açıkladı. Petra Cullmann’dan Türkiye Temsilciliği Tezulaş Fuar Danışmanlık tarafından yapılan dünyanın önde gelen fuar şirketlerinden Messe Düsseldorf hakkında önemli bilgiler aldık. 

 

Messe Düsseldorf dünya genelindeki fuarcılık kuruluşları arasında hangi sırada yer alıyor? Almanya’nın dünya fuarcılığındaki yeri nedir?

 

Dünya genelinde en yüksek ciroya sahip fuarcılık kuruluşları sıralamasında Messe Düsseldorf 2014 yılı itibariyle 5. sırada yer alıyor. 2014 yılı şirketler grubu ciromuz ise 412 milyon Euro. Küresel olarak hizmet veren ekibimiz ise 1.200 kişiyi buluyor. 73 yurtdışı temsilciliğimiz, 134 ülke için satış destek birimimiz ve 8 ülkede uzmanlık merkezimiz bulunuyor.

 

Almanya ise fuarcılık alanında dünyada ilk sırada yer alıyor. Şöyle ki; 2013 yılı itibariyle dünyanın en yüksek ciroya sahip 15 fuarcılık kuruluşundan yedisinin merkezi Almanya’da bulunuyor. Ayrıca dünyanın en önemli fuarlarının üçte ikisi (140 fuarın 90’ı) Almanya’da düzenleniyor. 2014 yılında Almanya’da 176 bölgeler üstü fuar düzenlendi. Toplamda Almanya dahilinde 330 fuar etkinliği gerçekleşti. 232.000 katılımcı firma 15,6 milyon ziyaretçiyle buluştu. Bölgeler üstü fuarlara katılan firmaların yaklaşık % 57’si yurtdışından geldi.

 

Messe Düsseldorf’un Almanya’da yaptığı etkinlikler hangi alanlarda düzenleniyor?

 

Sadece Düsseldorf’taki etkinlikler arasında yaklaşık 50 İhtisas Fuarı bulunuyor. Bunların 24’ü sektörlerinde dünyanın lider fuarları olarak kabul ediliyor. (Ticaret, Zanaat  & Hizmet, Makina, Tesis & Donanım, Tıp &  Sağlık, Moda & Lifestyle, Hobi) alanlarında kalite liderliği yapıyoruz. Messe Düsseldorf tarafından düzenlenen etkinliklerin uluslararası niteliği çok yüksek düzeyde bulunuyor. Katılımcıların % 70’i ve ihtisas ziyaretçilerinin % 38’i Almanya dışından geliyor. Makine, Tesis & Donanım  içerikli fuarlarda yurtdışından gelen katılımcı firma oranı  % 74,  ziyaretçi oranı ise % 65 düzeyinde bulunuyor. Toplam sergi alanımız (iç/dış): 19 salon, 305.000 metrekaredir.

 

Messe Düsseldorf olarak uluslararası fuar katılımcılarına sunduğunuz avantajlar neler?

 

Messe Düsseldorf, Avrupa’nın merkezinde eşsiz bir konuma sahip bulunuyor. Düsseldorf Havalimanı dünya genelinde 199 varış noktasına bağlantı sunuyor. Bir çok noktaya ise 1 saatlik uçuş mesafesindeyiz. 500 km çapındaki alanda 155 milyon kişi yaşıyor. Fuar merkezinde sunduğumuz  avantajları sıralamak gerekirse; Havalimanına yakınlık, uluslararası bağlantılı iki tren istasyonuna yakınlık, Ren Nehri kıyısındaki konum,  Arena/Messe Nord istasyonuna direkt bağlantı, 20.000 araçlık otopark alanı, 4 giriş kapısı ile esneklik sağlanması ve kuzey sergi bölümünün tamamen ayrılabilir şekilde tasarlanmış olması, entegre iki kongre merkezini sayabiliriz.

 

Messe Düsseldorf’un uzmanlık alanı olduğu fuarlar neler?

 

Biz, 5 uzmanlık alanında küresel düzeyde kalite lideriyiz. Bunlar ise; Makine, Tesis & Donanım, Ticaret, Zanaat & Hizmet, Tıp & Sağlık, Moda & Lifestyle ve Hobi. Messe Düsseldorf GmbH  2014 yılında düzenlediği etkinliklerin uluslararası niteliğini bir kez daha kanıtladı. 2014 yılında düzenlenen toplam 36 fuarı; Messe Düsseldorf etkinlikleri 21, ortak ve konuk etkinlikler 15 olmak şeklinde gerçekleştirdik. Bu organizasyonlarda katılımcılara baktığımızda toplam 31.269 firmanın yer aldığını bunların içinde Almanya dışından gelen firmaların ise 19.906 olduğunu söyleyebiliriz. Bu fuarlarda toplam ziyaretçi sayısı ise 1.399.024 olurken Almanya dışından gelen ziyaretçi sayısı ise 494.948 şeklinde oldu. Sonuç olarak Messe Düsseldorf Grubu’nun uluslar arası yayılma stratejisi Düsseldorf için de olumlu etki sağlıyor.