Özel Röportaj “Türkiye’de M.I.C.E sektörünün ilk ve tek fuarıyız”

“Türkiye’de M.I.C.E sektörünün ilk ve tek fuarıyız”

“Türkiye’de M.I.C.E sektörünün ilk ve tek fuarıyız”

Son 10 yılda ciddi gelişme gösteren kongre, toplantı ve etkinlik turizmi, bugün dünyada önemli bir sektör haline geldi. Ülkemizde sektörün tanıtılması adına başarılı çalışmalara imza atan bir isim var; Volkan Ataman… Genel Müdürlüğünü yaptığı Turizm Medya Grubu bünyesinde hazırlanan fuar, kongre, toplantı ve etkinlikleri alanındaki yayınları ile M.I.C.E sektörünün büyümesine katkıda bulunan Ataman, Özel Röportaj köşemizin bu haftaki konuğu oldu. İşte, Volkan Ataman’ın ağzından Turizm Medya Grubu’nun yaptığı çalışmalar ve ACE of M.I.C.E. Exhibition 2015’in ayrıntıları…

 

Turizm Medya Grubu kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 

"Kongre, toplantı ve etkinlik alanında sektörün buluşma ve referans noktası olmak hedefiyle 2007 yılında faaliyetlerine başlayan Turizm Medya Grubu, yedi yıldır düzenli olarak yayımladığı M.I.C.E. Rehber (Kongre & Toplantı Rehberi), M.I.C.E. Dergi, www.kongretoplanti.comwww.eventturkiye.com  web portalları ile sektörün gündemini elinde tutmakta, sektörün bilinirliğini küresel ölçekte arttırmak hedefiyle geleneksel ACE of M.I.C.E. Kongre,Toplantı ve Etkinlik Ödül Töreni’ni her yıl 3 binin üzerinde ziyaretçinin katılımıyla gerçekleştirmektedir. Ödül Töreni ile daha da güçlenen birlik ve beraberliğin dünya çapında sağlanabilmesi, yeni müşterilerin ve pazarların kazanılması, Türkiye MICE sektörünün bilinirliği ve algısının global seviyede arttırılması amacıyla bu yıl Turizm Medya Grubu olarak “ACE of M.I.C.E. Exhibition” Fuar ve Zirvesi’ni İstanbul Kongre Merkezi’nde 27 Şubat-1 Mart 2014 tarihlerinde düzenlemiş bulunuyoruz. İlkini başarıyla tamamladığımız bu fuarda yurtiçi ve yurtdışından önemli sayıda davetli konuşmacı ve satın alıcı ağırladık. Organizasyonu Turizm Medya Grubu’nun yaptığı bu etkinlik yurt içi ve yurtdışından binlerce sektör temsilcisini ve satın alıcısını bir araya getirdi. 


ACE of M.I.C.E. Exhibition Türkiye’de MICE sektörünün ilk ve tek fuarı olmasının yanı sıra birçok sektörel panel-seminer, konferans, network parti ve zirvenin yer aldığı çok geniş çaplı bir etkinlik halinde gerçekleştirildi. Fuar 14.000 m2’lik bir alanda 170 yerli ve yabancı firmanın katılımıyla gerçekleşti. Fuara toplamda 9,856 profesyonel ziyaretçi ve 166 yabancı, 413 yerli satın alıcı ilgi gösterdi. ACE of M.I.C.E. Exhibition organizasyonunun ikincisi 26-28 Şubat 2015 tarihleri arasında yine birbirinden renkli ve zengin etkinlikler, oturumlar ve konferanslar ile İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek."


Turizm Medya Grubu kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?Ace of MICE Exhibition 2015 içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

 

"26-28 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenleyeceğimiz fuarda 325 ayrı firma stantla katılım gösterecek. Bu firmalar ağırlıklı olarak oteller, etkinlik mekanları, etkinlik planlayıcılar, toplantı organizatörleri, cvb'ler ve toplantı destek firmalarından oluşuyor. Fuarda 300 yabancı 500 yerli toplam 800 Hosted Buyer ağırlayacağız. Satın alıcılarımız çoğunlukla Avrupa, Balkanlar, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu bölgesinden oluşuyor. Satın alıcılar fuar katılımcıları ile toplam 4.800 adet B2B görüşme gerçekleştirecekler.

 

12.800 Profesyonel ziyaretçinin beklendiği AME 2015'de ziyaretçi profilini ise ağırlıklı olarak MICE profesyonelleri, etkinlik yöneticileri, pazarlama iletişimi yöneticileri, kurumsal iletişim yöneticileri, ürün ve marka müdürleri, satın alma yöneticileri, dernek - federasyon başkan ve yöneticileri oluşturuyor. Fuar kapsamında Association Day, MPI Regional Corporate Program, Eğitim Programları, Event Safety Kongresi yer alacak. Turizm Fakültesi ve Pazarlama İletişimi öğrenci ve öğretim görevlilerinin sektör duayenleri ile bir araya geleceği interaktif söyleşiler gerçekleştirilecek. Pazarlama iletişimi ve etkinlik yönetimi üzerine yerli ve yabancı 69 konuşmacıyı fuarda ağırlayacağız. ACE of M.I.C.E. Ödül Töreni, şovlar ve network partiler ile katılımcı ve satın alıcılara fuar kapsamında muhteşem bir  deneyim yaşatmış olacağız."

 

ACE of M.I.C.E. Ödül Töreni’nden bahseder misiniz?

 

"ACE of M.I.C.E Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri; kongre, toplantı ve etkinlik faaliyetlerinin sürdürülebilir büyümesine yön vermeyi, sektörde hizmet veren kurum ve kuruluşlarda daha mükemmele ulaşma arzusu oluşturmayı ve Türk kongre,toplantı ve etkinlik sektörünün bilinirliğini küresel ölçekte arttırmayı hedefleyen ilk ve tek organizasyondur. İlki 10 Şubat 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde 27 ayrı kategoride 230 proje başvurusu, 67 sponsor firma ve sektörden 1.470 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen ACE of M.I.C.E Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri Türkiye’de her geçen gün büyüyen ve yenilikçi bir MICE sektörünün olduğunu göstermiştir.

 

ACE of M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri’nin ikincisi 3.000 M.I.C.E.sektör profesyonelinin katılımı ile 22 Ekim 2013 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde görkemli bir şekilde düzenlendi. ACE of M.I.C.E Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri’nin üçüncüsü ise AME 2015 fuarının ikinci günü olan 27 Şubat 2015 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenleyeceğiz. Ödül organizasyonuna başvurular 1 Ağustos 2014 ile 3 Kasım 2014 tarihleri arasında www.miceodulleri.com sitesinden yapılacak. Başvuru kriterlerine uygun adaylar Türkiye genelinde M.I.C.E. sektöründen hizmet alan kurumsal şirketler ve MICE profesyonellerinden oluşan 90 kişilik bağımsız bir jüri tarafından belirlenecek. Tören dünya ve Türkiye MICE endüstrisinden 3.000 kişinin katılımıyla görkemli bir şekilde gerçekleştirilecek. Ödül töreninin ayrıca dünya MICE endüstrisinin en büyük ödül töreni olduğunu belirtmek isterim."

 

ACE of M.I.C.E.'ın sektöre ne gibi katkısı bulunuyor?

 

"Fuar ile; kongre, toplantı ve etkinlik sektörünün ticari hacmini büyüterek dünyaya açılmasını sağlıyoruz. Bunun yanı sıra paneller, seminerler ile dünyaca ünlü konuşmacıları Türkiye'ye getirerek sektör profesyonellerinin son trendleri takip etmesine imkan sunuyoruz. Sektör profesyonellerinin katıldığı zirveler ile de sektör sorunlarını, çözüm yollarını tartışıyor ve yol haritası çıkartıyoruz.

 

Ödül töreni ile; MICE endüstrisinde faaliyet gösteren çok değerli firmalar ve birbirinden renkli etkinlikler var. Ancak bu işler ifade edilemiyor, PR’ı yapılamıyor… ACE of M.I.C.E. Ödülleri öncelikle bunun önünü açıyor ve sektörün kendisini ifade etmesini sağlıyor. Başarıları ödüllendirerek sektörün kalite çıtasının yükselmesine katkıda bulunuyor, motive edilmesini sağlıyor. Ayrıca firmaların, kişilerin kendi içlerinde iletişim kurmalarını sağlayarak yeni işbirliklerin önünü açmış oluyor."

 

ACE of M.I.C.E'ın basındaki yerini nasıl buluyorsunuz?

 

"Biz dünya çapında bir iş yapıyoruz. 5 yıllık hedefler ile yolumuza devam ediyor ve yaptığımız işte de dünyanın en iyisi olmak istiyoruz. En önem verdiğimiz konulardan biri de iletişim çalışmaları. Yaptığınız iyi işleri duyuramıyorsanız hiçbir değeri yoktur. Bu bazda PR, reklam, sosyal medya ve gerilla marketing gibi bütün iletişim mecralarını kullanarak hedef kitlemize kendimizi anlatmaya çalışıyoruz. Bu yılki basın yansımamız 5.000.000 TL’yi geçecektir." 

 

Türkiye MICE pazarının hacmi ne kadar? Ülkemizde yılda kaç kültürel ve bilimsel etkinlik düzenleniyor? Bu etkinliklerde ağırlıklı olarak hangi kentlerimiz tercih ediliyor?

 

"Maalesef Türkiye'de böyle bir araştırma mevcut değil. Ne kadar üzücü değil mi? Ancak Turizm Medya Grubu olarak Türkiye kongre, toplantı ve etkinlik sektörünün pazar hacmini ortaya çıkaracak 60 soruluk anket çalışmasını ülkemizde hizmet sunan 1.000'e yakın toplantı yönetim firmasına gönderdik ve sonuçları bu yılsonunda açıklayacağız. Bu sayede bana sormuş olduğunuz bu soruların cevaplarını bulmuş olacağız."

 

Başarılı bir işadamı olarak, MICE sektöründe çalışan veya bu alanda eğitim alan gençlere hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

 

"Tek bir alanda 'uzman' ve 'en iyi' olmak için çalışmalarını tavsiye ederim. Bu hedefe ulaşmak için çıktıkları uzun yolda karşılarına yüzlerce engel çıkacağını bilmelerini, ancak hiçbir engelin hedeflerine ulaşmalarında yıldırıcı olmaması gerektiğini bilmelerini isterim."