Özel Röportaj Sleepwell Expo 2016’dan Ümitliyiz...

Sleepwell Expo 2016’dan Ümitliyiz...

Sleepwell Expo 2016’dan Ümitliyiz...

İyi bir uyku hepimiz için vazgeçilmez bir ihtiyaç. Yatak sektörü insanlara daha konforlu bir uyku sunabilecek teknolojilerin peşinde koşuyor. İşte bu teknolojilerin odağı durumunda olan bir fuar var Türkiye'de; "Sleepwell Expo". Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek fuarın proje satış müdürü Ömer Faruk GÖRÜN ile Sleepwell Expo'yu konuştuk.

 

Sleepwell Expo fuarının hikayesi nedir?

 

Kısaca özet geçmek isterim, size de enterasan geleceğini düşündüğüm bir süreç yaşadık. 2011 yılının Şubat ayında bir gece evde çocuklar ile zaman geçirirken telefonum çaldı. Telefonda grubumuz Genel Müdürü Mehmet Söztutan Bey, ‘Sana bir proje söylesem yapar mısın?‘ diye sordu. Proje, yayınlarımızdan Home Textile Export için bir yatak ilavesi çıkarmakmış. İlk olarak 1-2 forma olarak yayınlarız, derginin arasında dağıtırız diye plan yaptık. O gece sabaha kadar ismini belirledik, ertesi gün öğle saatlerinde derginin kapak eskizi ve medya datası hazırdı.

 

Konuyla ilgili sevgili dostumuz Önder Honi ile görüşmek üzere aynı hafta Kayseri’ye gittim. Bana bu projenin Mehmet Söztutan Bey’e kendisi tarafından teklif edildiğini, kendisi bu derginin arkasında olduğunu, bu sektörde böyle bir yayına ihtiyaç olduğunu anlattı.Hatta gelecekte bir de fuar yapmak gerektiğini söyledi. Biz dergiye çok hızlı bir başlangıç yaptık, sektör gerçekten de dergimize sahip çıkmıştı. Sektör temsilcileri ile yaptığımız hemen her görüşmede bu sektöre bir de fuar kazandırmak istediğimizi söylüyorduk. Sektör ise bunu heyecanla karşılıyordu. Nitekim 2013 yılı Mayıs ayında Interzum Fuarı esnasında fuar broşürlerimiz, krokilerimiz hazırdı. İlk satışlarımızı da o esnada yaptık. İlk fuarımız için oldukça yoğun bir tempo ile çalıştık, gayret gösterdik. Nihayetinde ise 2014 yılının Nisan ayında ilk Sleepwell Expo fuarı görücüye çıktı. Müşterilerimiz o kadar memnun oldular ki nerede ise eksiksiz olarak 2015 fuarına da iştirak ettiler, bir o kadar da yeni firma ile fuar ilk yıla göre %100 büyüdü. Sektör fuarını bulmuş, sahiplenmişti. Eğer bu fuar desteklenir ve gayret gösterilirse kısa zaman sonra Interzum Fuarı ayarına gelebileceğini söylüyorlardı.

 

Peki 2016 Sleepwell Expo ne durumda, çok kısa süre kaldı?

 

Bu yıl fuarımız açısından ilginç bir yıl olacak. Ülkemizdeki fuarcılığın müzmin hastalığı bizim sektörede bulaştı malesef. Fuarımızın gördüğü ilgi ve başarı bir başka fuar şirketini harekete geçirdi ve katılımcı profilimizi hedef alan bir fuarı takvimlerine eklediler. Kısacası zaten spesifik olan yatak sektörünü ilgilendiren ikinci bir fuar daha önümüzdeki günlerde mobilya aksesuarları fuarının yan kolu olarak gerçekleştirilecek. Ben 2016 fuarının kırılma yılı olduğunu düşünüyorum. Ya daha önce rüştünü ispat eden Sleepwell Expo, ya da şimdiye kadar sektör olarak görmedikleri yatak sektörünü bölen diğer fuar bu işe devam edecek. Tabi bir de ülkemizin geçtiği tarihi günlerden de etkilenip etkilenmeyeceğimizi göreceğiz. Terör ve darbe süreci sebebi ile umarım yabancı ziyaretçilerimiz ürkmez ve gelmekten vazgeçmezler.

 

Fuara rakip çıkması sizi oldukça üzmüş anlaşılan? 

 

Buna kalkışan şirketin ismi ne olursa olsun, önemli değil. Biz etik değerlere uygun davranmalı, ticaretimizi hizmetimizi buna uygun şekilde yapmalıyız. Türkiye fuarcılıkta büyük mesafe aldı, ama minnacık Dubai bizden daha iyi fuarlar yapıyor. Almanya ile zaten kıyas kabul etmez. Ben Almanya’da çok fuara gittim; Frankfurt, Hannover, Köln, Münih, Düsseldorf, Nürnberg vs. gibi şehirlerde yapılan her bir fuar dünyanın en büyükleri olarak anılıyor. Bana Almanya’nın aynı şehrini geçiniz, aynı tarihte çok uzak bir şehrinde bile olsa aynı konuda ikinci bir fuar gösterebilir misiniz, hiç duydunuz mu, bunun Almanya’da olabileceğini mantığınız alabiliyor mu? Ben hiç duymadım ve duyanın da olduğunu zannetmiyorum. Bunun sebebi Almanların uyanıklık yapmayı bilmemeleri değil, oldukça açık ve net kanunlara sahip olmaları.

 

Gelin bir de Türkiye fuarlarına bakalım, her konudan bir kaç tane fuar var. Hatta aynı ay içinde, 10 gün ara ile aynı konuda rakip fuarlara sahibiz. Hatta daha vahimi aynı günlerde başlayan ve biten fuarlar gördük biz bu ülkede. Neden? Kanunlarımızın esnekliği ve cezaların yetersizliği sebebiyle. Halbuki bir fuarın dünyada en büyükler sınıfına girebilmesi için ya bir tek fuar şirketi o fuarı yapabilmeli, ya da en az 4 ay aralarında süre olması lazım. Bu konuları canım yandığı için şimdi ben dile getiriyorum ama yıllardır çok konuşulan bir konudur bu.

 

Fuarınızın içeriği ve geçtiğimiz yılın sonuç raporu verileri nedir?

 

Sleepwell Expo Fuarı, yatak, yatak ekipmanları ve teknolojileri fuarıdır. Yatak sektörüne ait her türlü firmanın ürünlerini sergilediği bir platform. Yatak, alez, yatak yüzü, yatak kumaşı, sünger, yay, etiket, fermuar, iplik, keçe, yatak makinaları, kapitone makinaları, yatak hatları vs. Bizim bir iddiamız oldu başından beri, bir sanayici bond çantasına paraları koyup fuara gelse, yatak üreticisi olarak çıkabilir. Yani her aradığını bulabilir, bağlantılar kurabilir. 2015 fuarımıza tamamı sektörden 5000 küsür ziyaretçi geldi. Bunun %20'lik kısmı yani 1.000 kadarı yabancı ziyaretçiydi. Bu rakam çok önemli. Çünkü yurt içi fuarlarının, uluslararası fuar kategorisine alınması için lazım olan kriterlerden bir tanesi %5'lik yabancı ziyaretçi zorunluluğudur. Bu fuar bu rakamın çok üzerinde yabancı ziyaretçi çekmeyi başarmıştır. Umuyoruz ki Ekim 2016 fuarımız bunun da fevkinde bir başarı yakalar. Çünkü hem İstanbul merkez ofis, hem de Bursa ofisimizde ziyaretçi dataları ile ilgili ciddi çalışmalarımız var. Hazırlıklar devam ediyor. Eğer fuar tarihine yaklaştığımız şu günlerde ciddi terör olayları olmaz ise yılın en güzel aylarında biri olan Ekim ayı içinde fuarımıza yoğun ilgi olacaktır. Bu tarihte gelen ziyaretçiler İstanbul’un da tadını çıkaracaklar.Bilhassa bir Boğaziçi turunu gelen yabancı misafirlere tavsiye ediyoruz.