Özel Röportaj “Türkiye’nin Fuarcılık Potansiyelini Çok Önemsiyoruz”

“Türkiye’nin Fuarcılık Potansiyelini Çok Önemsiyoruz”

“Türkiye’nin Fuarcılık Potansiyelini Çok Önemsiyoruz”

Pek çok değişik kıta ve lokasyonda düzenlenen gıda bileşenleri fuarı Food ingredients (Fi) Mayıs ayında Fi İstanbul olarak gıda bileşenleri endüstrisini bir araya getirdi. 25 yılı aşkın tecrübeye sahip Fi portfolyosuyla ilgili gelişmeleri UBM EMEA (Istanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı’yla konuştuk.

 

Fi Istanbul hakkında bilgi verir misiniz? Katılımcı profili hangi tür firmalardan oluşuyor? Hangi ülkelerden katılımcı geliyor değerlendirir misiniz?

 

"Öncelikle; Gıda Bileşenleri Fuarı Food ingredients (Fi) portfolyosundan bahsetmek isterim. Fi portfolyosu, 1986 yılından bu yana gıda bileşenleri sektörünü buluşturan en prestijli etkinlikler olarak biliniyor. 25 yılı aşkın tecrübe ile düzenlenen Fi portfolyosu etkinliklerine bugüne kadar 500.000’den fazla kişi katıldı ve milyarlarca Euro'luk iş hacmi oluşturuldu. Bölgenin gıda bileşenlerine özel ilk etkinliği olan Fi Istanbul da, uluslararası Fi portfolyosunun bir parçası olarak bölgesel olarak düzenlenmektedir.

 

Fi Istanbul, 13 – 15 Mayıs tarihleri arasında ICC İstanbul’da düzenlendi. Bu yıl üçüncü kez İstanbul’da düzenlediğimiz Fi Istanbul 2015’te, üretim, Ar-Ge, pazarlama, kalite kontrol ve danışmanlık gibi gıda sektörünü yakından ilgilendiren tüm gereksinimleri tek bir çatı altında katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisine sunduk. Doğal ve organik bileşenler ile ilgili en son ve en yeni bilgilerin yer aldığı fuarımızda; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, Kanada ve Singapur’un da aralarında bulunduğu 20’den fazla farklı ülkeden 150’den fazla katılımcı ve Peru Ticaret Ofisi ile Çin pavilyonu yer aldı. Genel bir değerlendirme yaparsak, ziyaretçilerimizin %25’i bölgedeki hedef ülkelerden ve %15’i ise diğer yabancı ülkelerden gelmektedir. 2014 yılında fuara katılan ziyaretçilerimizin % 87’si fuara 2015 yılında da katılacaklarını söylemişlerdir."

 

Fi Istanbul Fuarı’nın bu yıl 3.sü düzenlendi. Fuarın 3 yılda geldiği noktayı değerlendirir misiniz?

 

"Fi Istanbul İlk yılında 80 farklı ülkeden 3 binin üzerinde ziyaretçi çekti, gıda ve içecek üreticilerine 150’nin üzerinde yerli, bölgesel ve uluslararası gıda bileşeni tedarikçisine erişim imkanı verdi. Fuara olan ilginin ve memnuniyetin yansıması da 2014 yılı stand alanlarının daha fuar bitmeden %82 oranında dolması şeklinde oldu. Uluslararası Gıda Bileşenleri Fuarı Food ingredients'in (Fi) ziyaretçi sayısı, 2013 yılına göre, %40 artış gösterdi. Ayrıca, müşterilerimizin ve ziyaretçilerimizin en yüksek verimi elde edebilmeleri amacıyla 2013 yılına göre bu yıl fuar alanımızı %64 büyüttük. Sonuç olarak, Fi Istanbul’un genel amaçlı gıda fuarlarından en büyük farkı ve artısı, gıda bileşenleri üzerine özelleşmesi ve iki yılda bir yapılan sektör fuarlarının aksine her yıl gerçekleşme başarısını göstermesidir."

 

Bu yıl, ziyaretçi ve katılımcılar ne tür yenilik ve etkinliklere ulaştı?

 

"UBM EMEA (Istanbul) olarak yerli ve yabancı müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ve sonuç olarak gıda bileşenleri endüstrisindeki pazar paylarını artıran etkinlikler geliştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl Fi Istanbul’da ilk kez lansmanını yaptığımız Fi Tedarikçi Rehberimiz, bu etkinliklerden bir tanesi. Fi Tedarikçi Rehberi, Fi Istanbul katılımcılarına sunduğumuz ücretsiz bir hizmetimiz. Bu rehber sayesinde alıcılar ve tedarikçiler, fuar alanında birbirleriyle kolayca iletişime geçebildiler. Fuar öncesinde web sitesi üzerinden taleplerini oluşturan katılımcılar, bu sistem sayesinde fuar alanında kolayca biraraya gelme imkanı buldular. Eğer taraflar arasında anlaşma sağlanabilirse, satın alma süreci Fi Istanbul aracılığıyla gerçekleşmiş olacaktır.

 

Ingredients Network yani Gıda Bileşenleri Ağımız, Fi fuarları kapsamında zaten hali hazırda bulunmaktadır ve bu ağ sayesinde 4500’ün üzerinde onaylı gıda bileşenleri tedarikçileri ve servis sağlayıcıya ulaşılabilmektedir. Ingredients Network, dünya genelinde 100.000’in üzerinde gıda bileşenleri sektörü profesyonelini birleştiren Ingredients Network global etkinlik ağının bir parçasıdır. Fi Istanbul’da hizmet verecek, Tedarikçi Rehberi, Ingredients Network web sitesi sayesinde çalışmaktadır.

 

Ayrıca, Fi Istanbul fuarındaki tüm ziyaretçilerin ücretsiz katıldığı Seminer Programımız yer aldı. Bölgenin ve dünyanın önde gelen sektör uzmanları fuar süresince her gün üç adet kapsamlı sunum yaptılar. Böylece katılımcılar sektördeki en güncel bilgilere ulaşma şansı yakaladılar."

 

Food ingredients fuarı pek çok değişik kıta ve lokasyonda düzenleniyor. İstanbul’un sektör için önemi nedir?

 

"İstanbul’u seçme nedenlerimizin başında kentin stratejik coğrafi konumu ile birlikte Türkiye’nin hızla gelişen ekonomisi ve tarımsal üretim konusunda ABD, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya ve Japonya'dan sonra dünyada yedinci sırada yer alması bulunuyor. Fi Istanbul, bölgedeki iş geliştirme, inovasyon ve ticaret fırsatları için önemli bir misyon yükledi. Bu bağlamda İstanbul’un gerek ticari, gerek sosyal ve dahası kültürel anlamda öne çıktığını söyleyebiliriz. Türkiye nüfusunun 2015 yılında Almanya'yı geçerek 83 milyona ulaşacak olması da dikkate değer.

 

Ayrıca, UBM EMEA (İstanbul) olarak müşterilerimizin bize en çok ihtiyaç duyduğu yerlerde etkinlik düzenlemeyi amaçlıyoruz. Bu anlayış çerçevesinde dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan, Asya ve Avrupa’nın gelişmiş gıda endüstrisini üçüncü kez İstanbul’da buluşturan etkinliğimizin, uluslararası ve yerel katılımcı ve yatırımcılarına gıda bileşenleri sektörüne ulaşmayı sağlayan ilk platform olduğunun altını çizmek isterim. Fi Istanbul ile yerli ve yabancı müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ve sonuç olarak gıda endüstrisindeki pazar paylarını artıran etkinlikler geliştirmeye çalışıyoruz."

 

UBM EMEA (İstanbul) yalnızca gıda bileşenleri değil, kuyumculuk, çocuk, bebe konfeksiyon başta olmak üzerine pek çok sektörde ülkemizde yatırım yaptı. UBM açısından Türkiye’nin fuarcılık potansiyelini değerlendirir misiniz?

 

"UBM dünyanın tek alanda hizmet sunan ikinci en büyük etkinlik organizatörüdür. 30’dan fazla ülkede 400’den fazla etkinliğimiz bulunuyor ve 70’in üzerinde ticari topluluğa hizmet sunuyoruz. Dünya genelinde 5000’den fazla uzman çalışanımız var. UBM’in hedefi insanları bir araya getirmek ve beş kıtada şirketlerin yeni işler yapması, müşterilerle tanışması, yeni bir ürün lansmanında bulunması, markalarını tanıtması ve pazarlarını genişletmesi için fırsatlar oluşturmaktır. Tüm bunların ışığında; Türkiye’yi, Avrupa’yı Orta Doğu’ya, Kuzey Afrika’ya ve Orta Asya’ya bağlayan bir merkez ve bu bölgelerdeki ülkelere açılan bir kapı olarak görüyoruz. Her şeyden önce Türkiye büyüyen ekonomisi ve genç nüfusu ile çok çok önemli bir pazar. UBM EMEA (İstanbul) olarak Türkiye’nin fuarcılık potansiyelini çok önemsiyoruz ve gelişmesine katkı sağlıyoruz. Örnek vermek gerekirse Haziran ayında İstanbul’da ikincisini düzenleyeceğimiz İlaç Fuarı CPhI Istanbul’un katılımcı kontenjanı, fuara iki ay kala tükendi. Bu, Türkiye’nin fuar potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu, hepimize ispatlıyor.

 

UBM EMEA (İstanbul) olarak Türkiye’de düzenlediğimiz diğer fuarları da sıralamak isterim: İstanbul’un gıda ve içecek fuarı olan EFA Istanbul, CPhI Istanbul, Tissue World Istanbul, Antalya’nın tarım fuarı olan Grow Tech Eurasia, Boat Show, Istanbul Light, Inter-traffic, Inter-clean, İstanbul’da bir gemicilik fuarı olan Europort Istanbul, CBME’nin bir markası olan Children Baby Maternity Industry Expo ve Istanbul Kids Fashion."