Özel Röportaj "IBATECH Her Seferinde Büyüyerek İlerliyor"

"IBATECH Her Seferinde Büyüyerek İlerliyor"

"IBATECH Her Seferinde Büyüyerek İlerliyor"

Messe Stuttgart Ares Fuarcılık tarafından İstanbul'da 2 yılda bir düzenlenen Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri, Dondurma, Çikolata Teknolojileri Fuarı IBATECH, sektördeki en yeni teknolojilerin görücüye çıkacağı bir platform olacak. Biz de fuar öncesi Messe Stuttgart Genel Müdürü Ufuk Altıntop ile fuarın detaylarını ve fuarda sergilenecek yenilikleri konuştuk.

 

Fuar bu sene ne kadarlık bir alanda organize edilecek? Ekonomik hacmi açısından bilgi verebilir misiniz?

 

Avrasya bölgesinin en büyüğü olan Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri Fuarı (IBATECH İSTANBUL), 12-15 Nisan 2018 tarihleri arasında 12. kez 5 salonda ve 50.000 metrekarelik bir alanda gerçekleşecek. 

2017 yılı itibariyle 6 milyar doların üzerindeki ihracatımızı amaçlanan rakamlara ulaştırmak için oldukça emek veriyoruz.

2023 senesi için 13,7 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü, TİM'in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) sektörel sınıflandırmasına bakıldığında ihracat değerleri bakımından tarım kategorisindeki en büyük alt sektör konumunda bulunuyor.

 

Fuar hangi aralıklarla gerçekleşiyor? Ziyaretçi sayısının ne kadar olması bekleniyor? Geçmiş yıllara oranla ne kadarlık büyüme bekleniyor?

Fuar, iki senede bir gerçekleşiyor ve her seferinde büyüyerek ilerliyor. 2016 senesinde 114 ülkeden 74.000’in üzerinde ziyaretçiyi misafir ettik. Bu yıl ziyaretçi sayısının 80.000’in üzerine çıkmasını amaçlıyoruz. 

 

Kaç ülkeden, ne kadar katılımcı bekleniyor?

2016 yılında 18 ülkeden 366 firma katılımcıydı. Bu yıl, temsil edilen firmalarla birlikte 400’ün üzerinde firma katılım gerçekleştirecek. 

 

Hangi ülkeler katılım gösterecek? 

 

2016 yılında olduğu gibi bu yıl da fuarımızda 2. kez Alman Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından VDMA’ya bağlı Gıda Ürünleri Makineleri ve Ambalajlama Makineleri Birliği’nin desteğiyle yapılan “Alman Milli Katılımı” düzenlenecek. İtalya, Fransa, Yunanistan, Çin, Hollanda, Slovenya, Litvanya, İran ve Lübnan direkt katılım gösterecek ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de temsil edilen yabancı şirketlerin ürünlerine bakıldığında uluslararası katılım gerçekleştirecek ülke sayısı 30’un üzerinde olacak. 

 

Fuarda akıllara kazınacak yeni teknolojiler ile ilgili bilgi verebilir misiniz? 

 

Ekmek, Pasta Makinaları, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri ile ilgili firmaların katılacağı fuar, 400’ün üzerinde firmaya ev sahipliği yapacak. Büyük bir hızla değişen dijital dünya konjonktüründe akıllı teknolojiler bizim sektörümüz için de oldukça mühim ve kolaylaştırıcı bir konumda bulunuyor. Oksijen ve hidrojenle çalışan makinalar, ileri teknoloji cihazlar, konuşan fırın makinaları oldukça ilgi çekecek.

 

Türkiye’de bu tür ürünler bulunuyor mu? Sizden birkaç örnek alabilir miyiz? 

 

Bu anlamda Türkiye’deki markalar oldukça ilerledi. Yerli konuşan makinamız, hidrojen ve oksijenle çalışan, akıllı ve bütün üreticilerin çalışmalarına yardımcı teknik ayrıntılarla dolu makinalarımız fuarda görücüye çıkacak.