Tarih : 15.04.2014 - 11:22

‘En Tatlı Fuar’ IBATECH

Mesleğim gereği bugüne kadar farklı sektörlere yönelik birçok fuarı gezdim ama bana göre ‘en tatlı’ fuar, IBATECH Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri Fuarı oldu. Fuarın açılımı bile iştahınızı kabartmaya yetiyor. 

 

Fuarın kapısından girer girmez adeta tatlı bir şölenin içerisinde buluyorsunuz kendinizi… Hem göze hem damağa hitap eden birbirinden süslü pastalar, çikolatalar, unlu mamuller, özenle hazırlanmış stantlarda karşınıza çıkıyor. 

 

Fuarı gezerken usta şeflerin maharetli elleriyle hazırlayıp sunduğu birbirinden farklı lezzetlere hayır demek imkansız gibi… Hal böyle olunca, can boğazdan gelir diyerek sınırlarınızı ortadan kaldırıyorsunuz. Fuarı gezenlere ve bu lezzet ziyafetine katılanlara afiyet olsun… 

 

Fuarın bu eğlenceli kısmından bahsettikten sonra biraz da bu alanın sanayisi ve teknolojisinde yaşanan gelişmeleri de ele alalım. 

 

IBATECH 2014’te, pişirme cihazları, ekmek fırınları için hijyenik su soğutma cihazları, içi dolgulu kurabiye yapan en küçük makine, ekmeklerin taze, sıcak ve hijyenik şekilde saklanmasını kolaylaştıran kağıt ambalajı ve paketleme makineleri dikkat çeken teknolojiler arasındaydı. 

 

Fuarda dikkat çeken önemli bir konu da, endüstriyel mutfaklarda; alandan, zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayan ekipmanlardı. Bunların arasında; yüzde 80’e varan yağ tasarrufu sağlayan akıllı fırınlar, yüzde 50 daha az elektrik, su ve deterjan harcayan endüstriyel bulaşık makineleri gözümüze çarpan detaylar arasındaydı. 

 

Özetle; pastacılık ve fırıncılık sektöründe yapıların tamamen değiştiği, taş fırınlar yerine yeni modern makinelerin göz alıcı tasarımlar ve inovatif ekipmanlarla son teknolojyi kullandığını gördük. 

 

Fuarın sonunda bilgi aldığımız Messe Stuttgart Ares Fuarcılık Yurtiçi Satış Direktörü Funda Kunduz, IBATECH’in bu yıl 50 bin metrekare bir alan üzerinde düzenlendiğini ve bu sayede fuarın Avrupa’nın en büyük ikinci fuarı olmaya hak kazandığını belirtti. Fuarın bölgesel anlamda sektörün en etkili pazarlama etkinliği olduğunu da belirten Funda Hanım’a göre IBATECH, Türk ihracatçısı için çok önemli bir platform teşkil ediyor ve Türk girişimciler dünyanın her ülkesinden siparişler alıyor.