Tarih : 19.03.2016 - 16:17

IWA 2016 Avcılık Fuarı'nın Düşündürdükleri

 

Mart ayı başında ziyaret ettiğim IWA Nürnberg Avcılık Fuarı'nda silahlara olan aşırı ilgi, bana gelecekten endişe duymamız gerektiğini gösterdi.

 

Silahları sevmem. Çünkü silah olan yerde acı ya da zulüm vardır. Görevim olmasa hatır için bile gezmek istemeyeceğim bu fuarda, insanoğlunun neden bir şeyleri öldürmek ya da zarar vermekten hoşlandığını düşünme fırsatım oldu. Öyle ya her standda karizmatik bir modelin silahı bir hedefe doğru yönelttiği bir veya birkaç görsel bulunuyordu. O namlunun ucunda ya bir insan ya da bir hayvan olmalıydı. Av hayvanlarına (balık hariç) ihtiyaç duymadığımız bir dünyada bunca hobi silahının ne işi var diye sormadan edemiyor insan. Erkek çocukların bilgisayar oyunlarına bakarsanız ekrana bolca kan sıçratan türlerin en popüler oyunlar olması da düşündürücü. Bu bireyler sanırım gelecekte bu tür ürünlerin alıcısı olacaklar.

 

IWA Outdoor Classic Fuarı dünyanın bu alandaki en önemli fuarlarından biri. 80 küsur Türk firmasının bu fuarda yer alması ülkemizin de önemli bir tedarikçi olduğunu göstermesi bakımından önemli.  Bu firmalarımızın gördüğüm kadarı ile 20-25 kadarı doğrudan silah üreticisi. Her standda ortalama 100 model olduğunu düşünürsek yalnızca Türk firmalarının 2 binden fazla silah sergilediğini söylersem yukarıda bahsettiğim endişenin düzeyi hakkında sanırım bir fikriniz olur. Dürbünlerden sofistike bıçaklara, kostümlerden yaşam malzemelerine size doğa ile baş başa kaldığınızda yardımcı olacak her tür malzeme sergileniyor.

 

İnsanoğlu ihtiyaçlarını karşılamak için onbinlerce yıldan beri şehirleşti ve modernleşti. Ama gen dediğimiz o sihirli şifre bizi doğaya davet ediyor. Kimi insan doğaya döndüğünde çiçekle böcekle özlemini giderirken, öyle anlaşılıyor ki halen pek çoğumuz hayatta kalma iç güdüsünü tatmin edecek tehlikeli oyuncaklara bulaşmadan edemiyor.