Tarih : 02.02.2015 - 13:41

Mobilya Fuarı Nazara Geldi!

Ülkemizin en geniş alanda düzenlenen fuarı İSMOB malesef TİTANİK gibi ortadanikiye bölündü. Fuarın hangi buzdağına çarptığını şimdilik bilmiyoruz ama bu ayrılığın sektör için ne gibi sonuçlar doğuracağı kuşkusuz daha önemli.

 

Mobilya sektörü son 10 yılda enerjisini tek bir noktada toplayarak ülkemiz standartlarını zorlayan çok büyük bir fuar ortaya çıkardı. Hatta fuar öylesine büyüdü ki, organizatör firmanın en büyük sıkıntısı; yeni katılımcı taleplerine cevap veremez duruma gelmesiydi. 27 Ocak tarihinde başlayan 2015 mobilya fuarı esnasında verilen karar ile MOSDER, İSMOB Fuarı'nı 2016 yılından itibaren TÜYAP'a taşıma kararı aldığını duyurdu. Sektörün en büyük sivil toplum kuruluşu olan MOSDER'in bu kararının ardından gözler CNR'a çevrildi. CNR Holding ise fuarın ismini CNR İMOB olarak değiştirerek yola devam kararı aldığını açıkladı. Böylece fuarın ikiye bölündüğü resmiyet kazandı.

 

Kulağımıza gelen muhtemel sebebin MOSDER ile CNR HOLDİNG arasındaki fiyat anlaşmazlığı olduğu konuşulurken işin siyasi boyutu olduğu konusunda görüşler de var. Sebebi her ne olursa olsun sektörün, bu güzide fuarın bölünmesinden nasıl etkileneceği daha önemli. Şimdiye kadarki tecrübelerimiz bu tür ayrılıkların ilgili sektörlere genelde zarar verdiğini gösteriyor. En basit düşünce ile ziyaretçinin iki fuardan birini tercih etmesi nedeni ile maddi kayıp yaşanması kaçınılmaz görünüyor. "Birlikten kuvvet doğar" atasözü meşhurdur.

 

Aynı işi yapan ve benzer hedeflere odaklanan kurumlar arasında anlaşmazlıkların olmasını doğal karşılamak gerekir. Ancak bir anlaşmazlık nedeni ile koskoca bir fuarın bölünmesi ve sektörün maceraya sürüklenmesi doğal değil. Çeşitli yasa ve yönetmelikler yardımı ile bölünmeyi değil birleşmeyi teşvik eden adımlar atılmalı. Bu durum bir dönem Ev Tekstili, Makina ve Deri gibi sektörlerin başına da gelmişti. Su eninde sonunda yatağını buluyor ama kaybolan yılların bedelini üreticilerimiz ve sanayicilerimiz ödüyor.

 

Rakiplerinizle aynı salonları paylaşmak anlamına gelen fuarcılık baştan başa tahammül gerektiren bir alandır. Tahammül ettiğiniz oranda beraber olursunuz. Beraber olduğunuz süre zarfında birlikte kazanırsınız. Bunu sağlamak için muhataplarımız ile iletişim yollarını daima açık tutmak ve gerektiğinde ödün vermek kaçınılmazdır. Vereceğiniz ödünler ayrılığın getirdiği kayıpların yanında hiç kalacaktır.