Tarih : 13.01.2014 - 14:47

Organik Ürün Paranoyası ve EXPONATURA Fuarı!

Hafta sonu ziyaret ettiğim daha doğrusu kalabalıktan ziyaret etmeye çalıştığım Exponatura Fuarı gösteriyor ki toplumumuz doğal ürünlerin önemini fazlası ile kavramış.

 

Doğal ve sağlıklı ürünlerin değerini iyi bilen bir vatandaş olarak Anadolu'da yolumun düştüğü yerlerde kendi ürünlerini satan köylü amcaların teyzelerin mini tezgahlarına ilgi gösterir ve olabildiğince alışveriş yapmaya çalışırım. Geçtiğimiz günlerde yine böyle bir yerde yaşlı bir teyzenin ürünlerini "organik bunlar" diyerek satmaya çalıştığına şahit olmuştum. Elbette organik değildi ama en azından sağlıklı oldukları söylenebilirdi.

 

Bilhassa İstanbul'umuz bu konuda belki en bilinçli ve hazır müşterisi olan fakat bir o kadar da sağlıklı ürünlerin yetiştiği bölgelere uzak olan bir kent. Kuzey ve güneyi deniz, batısı ve doğusu ise tarım yapılan bölgelere epeyce uzak. Hafta sonu arabasına binen bir İstanbullu'nun 150-200 km gitmeden bu tür üretim alanlarına ulaşması zor. Hal böyle olunca marketlerin organik reyonları, ekolojik pazarlar fazlası ile ilgi görüyor. Bu alanda ciddi bir talep olduğu bir gerçek ama doğrusunu söylemek gerekirse bir hayli de istismara uğruyoruz.

 

Halka açık tutulan ve sıcak satış imkanı verilen Exponatura Fuarı'nda marketteki fiyatın bir buçuk misline satılan ürünler için neredeyse insanların kuyruğa girmesi bu talebin en önemli göstergesi. 2013 başında yapılan fuar oldukça zayıf bir görünümde idi. Ziyaretçi ve katılımcı açısından eleştiriyi hak ediyordu. Bu yıl iyi bir basın desteği sağlanmış ve ziyaretçi sayısını katlamış. Katılımcılar açısından bakacak olursak gözle görülür bir kalite artışı olsa da yeterli görmediğimi söyleyebilirim. Bence bu fuar yine böyle halka açılacak ise daha büyük alanlarda yapılmalı. Bir ihtisas fuarı olacak ise daha nitelikli firmalar bulunmalı. Bu ikilemi daha önce EFEM Fuarcılığın Anne Bebek Çocuk Fuarı ve TOYZERIA oyuncak fuarı da yaşamışlardı. Basın yolu ile yapılan tanıtımlara halk öylesine ilgi gösteriyordu ki profesyonel ziyaretçileri ağırlama imkanı olmuyordu. Bu iki organizatör düzenledikleri ihtisas fuarlarını halka kapatmak yerine gelen vatandaşın ziyaret edebileceği veya alışveriş yapabileceği bir salonu açık bırakma yoluna gittiler. Katılımcı firmalar hem profesyonel salonda hem de halka açık salonda yer alarak iki ayrı faaliyet sergiliyorlar.

 

Exponatura çok iyi bir fikir ama sanırım bir ihtisas fuarı olmak ya da yılda bir düzenlenen bir ekolojik pazar olmak arasında bir tercih yapması gerekiyor.