Tarih : 09.11.2015 - 09:34

CNR Emlak Fuarı ‘İstikrar’ Dedi

Türkiye'de lokomotif sektör olarak adlandırılan inşaat sektörünün ülke ekonomisindeki yeri ve önemi oldukça büyük. Durum böyle olunca ülke genelinde yaşanan ekonomik, siyasi vb. gibi her türlü gelişme bu sektörü olumlu veya olumsuz etkiliyor. Kasım ayının ilk haftası düzenlenen CNR Emlak 2015 Fuarı da piyasadaki son durumu analiz etmek için iyi bir fırsat oluşturdu.

 

CNR Emlak 2015 fuarı; konut, işyeri, kiralama ve finansman başlıklarıyla Türkiye’de son yıllarda düzenlenen tek gayrimenkul fuarı olma özelliğiyle dikkat çekerken bu sene düzenlendiği tarih itibari ile de farklı düşünce ve görüşlere sahne oldu. Öyle ki daha önceki fuarlarda yer alan bazı markalar bu sene katılımlarını iptal ettirmişler. Çünkü fuarın hedef kitlesini yabancı yatırımcı oluşturuyor ve yabancı yatırımcı da istikrar ve güven ortamı olursa yatırım yapıyor.

 

Fuarı gezdiğimizde 1 Kasım Genel Seçimleri’nden çıkan istikrar ortamının fuar katılımcısının yüzünü güldürdüğü bir gerçek. Bizim değerlendirmemiz, yabancı yatırımcı, Türkiye'deki güven ortamının sağlamasına bağlı olarak ülkemizdeki gayrimenkul sektörüne büyük ilgi gösteriyor. CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı’nın verdiği bilgilere göre; CNR Emlak Fuarı geçtiğimiz yıla göre ziyaretçi sayısını yüzde 50 artırmış bulunuyor. Fuarı; 9 bin 792’si yabancı, 41 bin 469’u yerli olmak üzere 51 bin 261 kişi ziyaret etmiş. Fuarda sergilenen yeni konut projelerinin büyük bir bölümünün alıcı bulduğunu belirten Tartıcı; "Bazı büyük firmalar seçim sonuçlarını beklemek için rezervasyonlarını iptal ettiler. CNR Emlak Fuarı'na katılmayan firmalar da 1 Kasım sonrası yabancı yatırımcıların fuara olan yoğun ilgisini gördükten sonra önümüzdeki yıl için şimdiden rezervasyonlarını yaptırmaya başladılar. Bu yıl ziyaretçi sayımızın bu kadar artmasında etkili ülkeler ise Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Azerbaycan İran, Irak, Rusya, Yunanistan, Umman gibi pek çok Orta Doğu, Körfez ve Balkan ülkelerinden gelen yatırımcı ve alıcılar oldu" dedi.