Tarih : 31.03.2015 - 10:36

İstanbul Jewelry Show Parlamaya Devam Ediyor

Fuar takvimine bakarsanız neredeyse her sektörün bir veya birkaç fuarla temsil edildiğine şahit olursunuz. Buna karşılık sektörlerin üzerinde belirleyici etkisi olan fuar sayımız ne yazık ki fazla değil. Az sayıdaki bu önemli fuarlardan bir tanesi de kuyumculuk sektörünün amiral gemisi İstanbul Jewelry Show Fuarı'dır.

 

30 yıldan bu yana düzenli olarak organize edilen İstanbul Jewelry Show Fuarı'nı sektör için değerli kılan pek çok sebep var. Bu sebeplerin bana göre için en dikkat çekeni, mücevher ihracatımızın büyük çoğunluğunun bu fuarda yapılan bağlantılar sayesinde gerçekleşiyor olmasıdır. Altın, global piyasalarda pek iyi günler geçirmiyor. Bunun yanında dolardaki hızlı yükseliş ve bölgemize yakın ülkelerdeki istikrarsızlık sektörü olumsuz etkiliyor. Bu problemlere rağmen UBM Rotaforte tarafından yayınlanan istatistiklerde yerli ve yabancı ziyaretçi toplamında %6'lık bir artış var. Bu ortamda fuardaki bu büyüme takdir edilmelidir. Bizim gibi yıllarını fuar alanlarında geçirmiş insanların bir fuarın başarısını ölçmek için fuar istatistiklerini beklemesine pek de  gerek yoktur aslında. Fuar alanında bir iki tur attığınızda fuar hakkında büyük ölçüde bir fikir sahibi olursunuz. Jewelry Show 2015 fuarındaki olumlu hava, yaptığımız fuar ziyaretinde bizi sıkı sıkıya sardı diyebilirim.

 

Rotaforte yıllardan beri sürdürdüğü başarısını birkaç yıl evvel dünya üzerinde 19 ayrı sektörde fuar gerçekleştiren UBM ile yaptığı ortaklık ile pekiştirdi. UBM en iddialı olduğu sektörlerden biri olan mücevher sektöründeki katılımcı ve ziyaretçi potansiyelini İstanbul Jewelry Show Fuarı'na taşıyor. Bu durum fuarın uluslararası platformdaki önemini perçinliyor.

 

Son olarak değinmek istediğim bir konu ise fuarın teknik yönü ile ilgili. Geçtiğimiz fuarlarda fuar ziyaretçisi için önemli bir problem olan fuara giriş seremonisi kayıt alanının fuayeye taşınması ile rahatlamış görünüyor. Fuayenin genişliği kayıt alanında yaşanan kuyrukları sona erdirdi. Tek sorun bu uygulama nedeni ile alınan giriş kartının her salona girişte ayrı ayrı okutulması diyebiliriz. Bu türden problemler organizatörün çabaları ile belli bir yere kadar giderilebiliyor. Fuar alanlarımızın alt yapısı her şeyi mükemmel düşünme imkanını elinizden alabiliyor. Teknik konulardan söz açmışken; yaptığı çalışmalarla (organizatör - alan yönetimi - dekoratör firmalar) arasında iletişim yolları açarak sorunsuz bir fuar yaşanması için çabalayan Arzu EROĞLU'nu burada anmak istiyorum.

 

Saim BOZDEMİR