Tarih : 03.02.2014 - 10:42

İstanbul Mobilya Fuarı Yere Göğe Sığmıyor!

11 salon ve 2 çadırda iki ayrı organizatör tarafından düzenlenen ve sırada bekleyen yüzlerce katılımcı adayına yer verilemeyen İstanbul Mobilya Fuarı sessiz sedasız Türk Fuarcılık tarihine geçecek bir rekor kırdı!

 

15 yıldan beri İstanbul'da yapılan elle tutulur neredeyse tüm uluslararası fuarları gezmiş biri olarak geçtiğimiz günlerde sona eren İstanbul Mobilya Fuarı'nın ülkemizde düzenlenen tüm zamanların en geniş alanı kaplayan fuarı olarak kayda geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu hacme ulaşmasına rağmen yüzlerce firmanın katılamaması ve mevcut katılımcıların yerlerini büyütebilmek için torpil aramaları düşünülürse bu rekor daha bir anlam kazanır. Başarının büyüklüğünde organizatörler kadar şüphesiz sektörel derneklerin de büyük payı var. Umuyoruz ki bu teveccühe değecek bir ticari potansiyeli bu fuar kendilerine kazandırmıştır. Bu iştah haliyle fuar standlarına da yansıdı ve birbirinden zengin görselliğe sahip dekorasyonlar ortaya çıktı.

 

İstanbul Mobilya Fuarı'nın hacmine aşağı yukarı ulaşan diğer sektörel fuarlardan bahsedecek olursak yine aynı alanda düzenlenen EVTEKS ve ISK SODEX fuarlarını söyleyebiliriz. TÜYAP fuar alanında düzenlenen YAPI ve UNICERA fuarları ile ZUCHEX fuarı rekor düzeyde alan kaplayan diğer fuarlarımıza örnek verilebilir.

 

Dünyanın belli başlı fuar firmalarını kıskandıracak düzeydeki bu potansiyel İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın geçtiğimiz hafta 2 ayrı fuar açılışında 1 milyon m2'lik fuar kampüsü inşa edileceğini açıklaması ile daha da büyüyeceğe benziyor. Sitemizde röportajı yayınlanan HKF Genel Müdürü Bekir ÇAKICI fuarların batıdan doğuya kaydığını ancak bu avantajı yeteri kadar etkin değerlendiremediğimizi söylemişti. Salonlara sığmayan fuarlarımız bu tespitin ispatı gibi duruyor.