Tarih : 03.03.2013 - 15:53

AYSAF ve AYMOD Fuarları

Ülkemizin son 10 yılda ekonomik alanda attığı geniş adımlar hiç şüphesiz reel sektörün en önemli silahlarından olan fuarcılık sektöründe de baş döndürücü gelişmeleri beraberinde getirdi. Sayısı katlanarak artan fuarların katılımcı sayılarında da her yıl yeni rekorlar kırıldı. Tabii ki her konuda olduğu gibi fuarcılıkta da hızlı büyümenin getirdiği sorunlar ve yol kazaları yaşandı. Bir kısmı fazla uzun ömürlü olmadı. Ancak bazı fuarlar ülkemizin yüz akı oldu. Olmaya da devam ediyor.

 

Bir fuarın başarı ve etkinliğini hangi kriterler belirler? Bunu ölçmek için bir çok parametre kullanılabilir. Yaklaşık 20 yıldan beri fuarları takip eden biri olarak söyleyebilirim ki en önemli kriter katılımcı firmaların ısrarla aynı fuara katılıyor olmalarıdır. Katılımcı sayısı değişmeyen veya artan ama katılımcıları her yıl değişen fuarların uzun soluklu olmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Memnun olmayan firmaların yerini bir sonraki yıl başka firmaların alması bir anlam ifade etmez. Birinciler memnun değilse ikinciler de memnun olmayacaklardır.

 

Bu açıdan bakıldığında bir başarı örneği vermek gerekirse AYSAF ve AYMOD fuarlarını özellikle zikretmek gerekir. Bu fuarların katılımcı listesini önünüze alın. Bir önceki yılın fotokopisi gibidir. Üstelik senede yaz ve kış olmak üzere 2'şer kez düzenlenmek sureti ile neredeyse 50. organizasyona ulaşmak alkışı fazlası ile hak eden bir başarı örneğidir. Başka sektörlere örnek olması gereken bu başarının altında yatan sebeplerin başında fuarların, sektörle oturup sektörle kalkan ve onların tüm hassasiyetlerini dikkate alan çalışkan bir ekibin liderliğinde yapılıyor olması geliyor. Oturmuş bir katılımcı portföyü olduğu gibi her fuarı takip eden nitelikli bir ziyaretçi profili bulunuyor. Fuarların başından sonuna hem trendler belirleniyor hem siparişler yazılıyor. Bu iki fuar aynı zamanda birbirlerinin tamamlayıcısı konumunda. AYSAF Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı, AYMOD Ayakkabı Moda Fuarı'ndan 2 ay evvel kadar yapılıyor ve AYSAF Fuarı'nın ziyaretçileri AYMOD Fuarı'nın müstakbel katılımcıları oluyor. Devlerin ve rekabetin bulunduğu dünya pazarında AYMOD Fuarı şimdiden Avrupa'nın en büyük 3. fuarı olmayı başardı. Son gezdiğim AYSAF Fuarı'nda ise mevcutlara ilave olarak bir çok yeni sektörel katılımcı gözlemledim. Her biri halinden son derece memnundu.

 

Ayakkabı sektörü dalgalı bir seyirle hem güzel hem sıkıntılı zamanlar gördü. Ama her dönemde AYSAF ve AYMOD fuarları sektörün imdadına yetişti. Bu başarının mimarları olan AYSAF ve AYMOD fuarlarının proje sorumluları başta olmak üzere tüm ekibi kutlamak gerekir.