Tarih : 16.09.2015 - 11:38

Hannover Fairs Turkey Tek Başına Yürüyecek!

WIN ve SODEX fuarlarında iç pazarda satış tecrübesi ile dikkat çeken ortaklarına ait hisselerin tamamını satın alan şirket cesurca bir karara imza attı. Hannover Fairs Turkey bu güne kadar WIN fuarlarını Bileşim Yayıncılık, SODEX fuarını ise Dünya Fuarcılık ile birlikte düzenlemekteydi.

 

Fuarcılık sektörünün tartışmasız dünya lideri olan Almanya'nın en önemli fuar şirketlerinden biri olan Hannover Fairs'in bu tavrı ilgili fuarlara yeni rakipler çıkar mı düşüncesini aklıma getirmedi değil. Bir firmadaki hisselerini sattıktan sonra sektör tecrübesine güvenerek ana firmaya rakip olma hali başta medya sektörümüz olmak üzere yaygın bir davranış şekli çünkü. Fuarcılık sektöründe ise bu türden bir hareket fuarları küçültmekten ve ilgili sektörün kaynaklarını heba etmekten başka bir işe yaramıyor.

 

Geçtiğimiz günlerde her yıl düzenledikleri fuarların dünyadaki benzerlerinin 2 yılda bir yapıldığını hatırlattığım bir organizatör bana; "Ben de ülkemizde fuarımızın iki yılda bir yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ama her yıl fuar düzenlemezsek hemen yeni rakiplerimiz çıkar" demişti. Bu türden sektörü yaralayan davranışlara, fuarlara izin veren kurumlarımızın müdahil olması ve sektörde yer etmiş fuarlarımızı koruyucu önlemler alması gerekir.

 

Benim tavsiyem sektör temsilcileri ana gemiyi küçük menfaatler uğruna terk etmesinler. WIN ve SODEX fuarları gibi ana akım fuarlara ilgi göstermeye devam etsinler. Çünkü küçük hesaplar büyük kaynakların israfına yol açacaktır.