Tarih : 16.09.2014 - 10:00

MAKTEK AVRASYA! "Makinelerin Yükselişi"

O kadar makinayı bir arada görünce dünyaca ünlü TERMINATOR filminin üçüncüsüne verilen "Makinelerin Yükselişi" sloganını hatırladım. TIAD ve MIB işbirliği ile oluşan rezonans etkisi bu fuarı gez gez bitmeyen dev Avrupa fuarları kategorisine yükseltti. MAKTEK fuarı, adına AVRASYA eklemeyi hak eden birkaç fuarımızdan biri gerçekten.

 

Fuarın açılış töreninde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın sektörel derneklerin işbirliği yapmasına önemli katkısı olduğu özellikle vurgulandı. Sektörün tüm bileşenleri aynı fuarın desteklenmesinden duydukları memnuniyetten bahsettiler. TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent ÜNAL konuşmasında, birlikte hareket etmenin ve güçleri birleştirmenin ülkemizde neler yapılabileceğini göstermesi bakımından MAKTEK Fuarı'nın güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade etti. Kendisi ile açılış sonrasında ayaküstü konuşma fırsatım oldu. "MAKTEK'teki birlik ve beraberliğin tüm fuarlarda sağlanması için ne yapılmalı" diye sordum. Bülent Bey; gerekli şartlara haiz tüm fuar firmalarının aynı sektörde fuar düzenlemesinin doğal olduğunu, ancak doğru fuarı seçmenin katılımcıların ve bunların bağlı bulundukları sektörel kuruluşların görevi olduğunu anlattı.

 

Fuarın tanıtımı için önemli ölçüde kaynak sarfedildiğini öğrendim. Katılımcılardan birinin geçtiğimiz yıl Almanya'daki bir fuar dönüşünde havalimanındaki bilboardlarda MAKTEK Fuarı'nın reklamlarını gördüğünden bahsetmesi bu bilgiyi doğruluyor. 122.000 m2'de 15 salonda 1378 firmanın katılımı ile gerçekleşen fuarı şöyle bir dolaşırken bile ayaklarımıza kara sular indi.

 

Fuar böylesine olumlu bir ortamda başlarken son gün görüştüğüm firmalardan edindiğim izlenim ilk üç gün ziyaretçi sayısı oldukça zayıf iken, hafta sonu oldukça yoğunlaştığı yönündeydi. Katılımcı sayısı %46 artarken, verimliliğin bir önceki fuarın seviyelerinde kaldığı kulağımıza gelen bilgiler arasında. Ülkemizdeki siyasi ve ekonomik risklerin yanında sınırlarımızdaki tedirginliğe bağlı düşük yatırım iştahının istenilen satış rakamlarına ulaşılmasına engel olduğunu tahmin etmek güç değil. Saç işleme makinaları ve universal tip makine satışı yapan firmaların memnuniyetsizliği belirgin düzeyde iken CNC makina satışlarının oldukça iyi seviyelerde olduğu söyleniyor. Önümüzdeki günlerde TÜYAP tarafından açıklanacak fuar istatistikleri daha doğru bir yorum yapmamıza yardımcı olacak.

 

Sonuç olarak, küçük menfaatler uğruna zayıf ve etkisiz pek çok fuar yerine, zaten sınırlı olan enerjimizi aynı noktada toplamalı ve her sektörde düzenlenen en büyük fuarın bir parçası olmalıyız. Rekabet özgürlüğünü enerjimizi bölmenin bahanesi yapmamalıyız. MAKTEK Fuarı'nda olduğu gibi devletin sihirli eli bu birliği sağlamak için çalışmalı. Pastayı hak edene hak ettiği ölçüde dağıtmalı. Taklit ve klon fuarlardan bıktık artık!