Tarih : 21.04.2013 - 10:50

Automechanika İstanbul Fuarı'nın Düşündürdükleri

Ülkemizde ihracat şampiyonu olan sektörlerin başında otomotiv sektörü gelmektedir. Otomotiv yan sanayi sektörü Türkiye'de üretim yapan otomotiv markalarının da etkisi ile dünya standartlarında ürün imal etmekte, bu birikim ve tecrübe ile ülkemizin lokomotif sektörü olma özelliğini sürdürmektedir. Otomotiv ile birlikte ihracat verilerine göre en büyük sektörlerimiz hazır giyim ve gıda sektörleridir. Bugüne kadar bu üç iş koluna yönelik ülkemizde düzenlenen fuarların aynı ölçüde başarılı olmaması dikkat çekicidir. Buna karşın söz konusu sektörlerin temsilcileri yurtdışı fuarlarına daha çok ilgi göstermekte ve kendi alanlarında yapılan dünyanın en önemli fuarlarında dünya devleri ile yarışmaktadırlar. Kuşkusuz burada esas sorumluluk, dünyanın dikkatini çekecek fuarlar düzenlemekte yetersiz kalan fuarcılık sektörümüze aittir. Halbuki nispeten daha küçük ihracat rakamlarına ulaşabilen ev tekstili, ısıtma soğutma ve züccaciye gibi sektörlerde ise dünya çapında fuarlar düzenleyebilmekteyiz.

 

Son 5-6 yıldır bu tablo otomotiv sektörü adına değişmeye başladı diyebiliriz. Hannover Messe tarafından 2 yılda bir düzenlenmekte olan Automechanika İstanbul ile oto yan sanayimizin gerçek kapasitesini görmeye başladık. Yalnızca katılımcı sayısı bakımından değil, nitelikli katılımcı açısından da oldukça başarılı bir fuar haline geldi. Dünyanın oto yan sanayi üslerinden biri olan ülkemizde bu fuarın daha da büyüme kapasitesi olduğu konusunda herkes hemfikir.

 

Hanoover Messe'nin düzenlediği diğer fuarlarda da aynı kalite ve başarıyı gözlemlemek mümkün. Dünyanın tartışmasız lider fuar ülkesi olan Almanya'nın tecrübe ve kalite anlayışını ülkemize taşıdılar. Akdeniz ülkesi olmamızın verdiği rahatlık ve disiplin eksikliğine karşın getirdikleri uygulamalar ile fuarcılık sektörüne örnek oldular. Hem katılımcılarla, hem de fuarcılığın alt sektörleri ile büyük bir uyum ve karşılıklı saygı içerisinde çalıştıklarını da her vesile ile gözlemlemekteyim. Örnek vermek gerekirse Automechanika Fuarı için görüştüğüm katılımcıların Hannover Messe'den en büyük şikayetlerinin mevcut stand alanlarını büyütmek konusunda olduğunu gördüm. Bu durum aslında başarının bir vesikasıdır.

 

Otomotiv alanındaki bu başarının ardından Gıda ve Hazır Giyim alanında da dünyanın dikkatini çekecek fuarlar düzenleyebileceğimizi düşünüyor ve umuyorum.