Tarih : 10.03.2024 - 02:24

Jewelry Show da Çevre Dostu Standlar Olacak

 

Dünyanın en büyük fuar organizatörü Informa Markets, Istanbul Jewelry Show’da (IJS), mücevher sektörüne ilham olacak sürdürülebilir kalkınma adımları atmaya devam ediyor. Bunların başında ise çevre dostu stantlar geliyor. Informa Markets’ten yapılan açıklamaya göre, orta ölçekli tek kullanımlık bir fuar stantı yaklaşık dört ton atık üretiyor. Bu rakam, bir kişinin ortalama yıllık evsel atığının neredeyse 10 katına denk geliyor. Informa Markets, dünya genelindeki tüm fuarları için uygulamaya koyduğu Better Stands / Çevre Dostu Stantlar programıyla, Istanbul Jewelry Show’da yer alacak bütün katılımcı firmaları ve yüklenicilerini, tek kullanımlık stantlar kurmamaları yönünde teşvik etmeyi amaçlıyor. Çevre Dostu Stantlar programı kapsamında bütün stantlar, yeniden kullanılan veya geri dönüştürülen belirli bileşenlere göre dört sınıfa ayrılıyor: Tek kullanımlık, Bronz, Gümüş ve Altın. Aydınlatmadan zemin döşemesine, mobilyadan dekorasyona, yapı malzemesinden tabelaya kadar farklı kriterler, puantaj sistemine göre değerlendiriliyor. 17-20 Nisan 2024 tarihlerinde Elmas Kule sponsorluğunda düzenlenecek olan Istanbul Jewelry Show’da (IJS), 24 metrekare ve altındaki stantların mutlaka çevre dostu olması zorunlu tutuluyor. Uygulama ile fuar alanındaki tüm stantların yeniden kullanılabilir forma kavuşması hedefleniyor.

 

Informa Markets tarafından Elmas Kule sponsorluğunda 55’inci kez kapılarını açmaya hazırlannan Istanbul Jewelry Show (IJS), çevresel ve sosyal açıdan sorumlu bir fuar gerçekleştirmek adına, Çevre Dostu Stantlar programının yanı sıra, katılımcı ve ziyaretçilerine sürdürülebilirlik konusunda rehber olacak öneriler sunuyor. Istanbul Jewelry Show (IJS), katılımcı firmalarına; yerel tedarikçilerin kullanılması, konaklama yapılacak otelin seçim kriterleri, toplu ulaşımın tercih edilmesi, stantta LED aydınlatma ekipmanlarının kullanımı, kağıt broşürler yerine dijital platformların kullanılması, fuar süresince stanttaki atık miktarının mümkün olduğunca azaltılması ve kaçınılmaz atıkların geri dönüşüme kazandırılması, stant için alınacak ekipman ve malzemelerin miktarı, çevresel özellikleri ve uzun süre kullanışlı olması, yaka kartlarının geri dönüştürülmesi gibi bir dizi teşvik ve bilinçlendirmede bulunuyor

 

IJS 2024, ziyaretçilerini de daha sürdürülebilir olmaya yönlendiriyor

 

Istanbul Jewelry Show, daha sürdürülebilir ziyaret için fuara gelecek profesyonellere de önerilerde bulunuyor. Bu kapsamda; yalnızca ihtiyaç duydukları ve gerçekten kullanacakları materyalleri ve broşürleri almaları, mümkün olduğunca dijital platformlara yönlenmeleri, katılımcı firmaların ürün ve hizmetlerindeki sürdürülebilirlik yaklaşımları hakkında bilgi sahibi olmaları, fuar boyunca çöplerini ayrıştırarak uygun geri dönüşüm kutularına atmaları, fuara geliş gidişlerde toplu ulaşımı kullanmaları, karbon ayak izini azaltacak şekilde fuar alanına yakın olan eco-sertifikalı otelleri tercih etmeleri gibi uygulamalarla ziyaretçilerin daha sürdürülebilir olmaları hedefleniyor.

 

Altın mücevher sektöründe dünyanın en büyük 3’üncü üreticisi konumundaki Türkiye’nin, ilk ve tek uluslararası mücevher ihtisas buluşması olan Istanbul Jewelry Show’da (IJS) 1.500’den fazla firma ve marka yer alacak. 140’dan fazla ülkeden 33.500’i aşkın ziyaretçinin gelmesi beklenen fuarda; altın, mücevher, pırlanta, renkli taş, değerli ve yarı-değerli taş, inci, gümüş, gümüş takı ve gümüş ev eşyası, altın montür, rafineri, saat, kalıp, vitrin dekorasyon, makine-ekipman ve yan sanayi, kasa, yazılım, lojistik ile aydınlatma gibi ürün grupları bir arada sergilenecek.

Diğer Haberler