Tarih : 09.02.2015 - 17:37

Bizim Onlardan Neyimiz Eksik?

Bu soruyu genelde batı toplumlarından aşağı kalır yanımız olmadığını düşündüğümüzde sorarız. Fuarcılık altyapısı ve teknik açıdan baktığımızda ise daha epeyce eksiğimiz olduğunu söyleyebiliriz.

 

Fuar alanlarımızın ve fuar organizatörlerimizin teknik durumu pek iç açıcı sayılmaz. Neredeyse tüm alanlarımızda yaşanan problemlere birkaç örnek vermek gerekirse;

 

1) Zeminler bozuk. Pek çok stand firması bu problemi stand zeminini yükselterek aşmaya çalışsa da yinede durum oldukça vahim.

 

2) Çatı konstrüksiyonları pek çok Avrupa ülkesinde ve özellikle Almanya'da stand dekorasyonunun bir parçası haline gelmiş. Neredeyse tüm standların aydınlatmaları bu çatılara asılmış truss malzeme ile yapılıyor. Ülkemizdeki fuar alanlarında hem çatıların dayanıksızlığı hem de fuar öncesi çalışma zamanlarının yetersizliği bu uygulamayı imkansız kılıyor.

 

3) Yine aynı konu ile bağlantılı olarak; Stand tasarım firmaları izin verilen 5-5,5 m yüksekliklerde stand yapabilmesi için gerekli olan güvenlik kemeri kullanımı fuar alanlarındaki donanım yetersizliği nedeniyle mümkün olmuyor. Halbuki iş kazaları fuar alanlarında daha çok yüksekten düşme nedeni ile gerçekleşiyor.

 

4) Yazılarımızda sıklıkla söz ettiğimiz fuar öncesi çalışma sürelerinin yetersizliği kronik bir sorun haline geldi ve bu yetersiz süreler neredeyse kurumsallaştı. Bu durum pek çok iş kazasının ve arzulanan kalitede stand üretememenin ana sebebi.

 

5) Pek çok fuarda teknik personel yetersiz. Fuar standları şekil yönünden denetleniyor ancak teknik denetim yapılmıyor. Bir standın güvenlik unsurları yangın dolaplarının önünü açık bırakmakla bitmez. Standın fuar boyunca can güvenliği açısından ne gibi riskler barındırabileceğini herhangi bir kişi yada kurum denetlemiyor ya da denetleyemiyor.

 

6) Fuar alanlarına dekoratör ve katılımcı firmaların malzeme giriş çıkışları arbede ve hak ihlalleri doğuruyor. Bu durum taraflar arasında çağdışı tartışmaları beraberinde getiriyor.

 

7) Fuar alanlarımız estetik ve peyzaj açısından çok yetersiz. İnşaat konusunda çağ atlamış bir ülkede; mesela kongre otelleri, hava alanları, AVM'ler gibi yerlerde ulaştığımız modernlik maalesef fuar alanlarımızda görülemiyor. Halbuki dünyanın her yerinden gelen işadamları için fuarlarımız vitrin özelliği taşıyor. Ülke tanıtımı açısından önemli olan bu konuda devlet teşvik verebilmelidir.

 

Teknik konularda eksiklikleri yazarken doğru işler yapan organizatörleri de alkışlamak gerekir. Teknik konulara en fazla kafa yoran ve Türkiye şartlarında olabildiğince çaba gösteren organizasyon firmaları başta HANNOVER MESSE SODEX Fuarcılık olmak üzere UBM ROTAFORTE ve HANNOVER FAIRS TURKEY'i buradan kutlamak istiyorum. Bu firmaların teknik becerilerinin yanında katılımcı ve dekoratörlerle kurdukları başarılı diyalog bir adım önde olmalarını sağlıyor.

 

Güvenlik ve kalite standartlarını yükselmesinin ve  "Bizim onlardan neyimiz eksik ?" diye rahatlıkla sorulabilecek günleri özlemle bekliyorum.