Tarih : 06.03.2020 - 12:37

Fuarcılık Sektörünün Virüs imtihanı!

Coronavirüs salgınının dünya ticaretine verdiği zararın boyutları sürekli artarken bu kaotik manzaranın nasıl sonlanacağı belirsizliğini koruyor.  Salgının fuarcılık sektörüne etkisi, insanların kapalı alanlarda bir arada bulunmak istememeleri ve seyahatten kaçınmaları nedeni ile oldukça çok fazla oldu. Öyle ki Avrupa’ da fuar iptalleri Şubat sonundan itibaren peş peşe geldi. Burada Schengen bölgesinde bulunan İtalya’ daki salgın etkili oldu. 

 

Ülkemizdeki fuarlarda da iki yönden iptal veya tehir baskısı bulunuyor. Bu kaygıların birincisi virüs bulaşma korkusu ve ikincisi  ziyaretçi azlığı yaşanacak düşüncesi. Türkiye’ de henüz vaka yok iken bulaşma korkusu yaşamak abartılı bir davranış. Ziyaretçi azlığı konusu ise gelecek ziyaretçinin ülkesine göre değişkenlik arz ediyor. Bazı ülkelere seyahat yasağımız var. Ancak bilhassa Avrupa dışı ziyaretçiler için Türkiye risk fotoğrafında olmadığından ziyaretçi sıkıntısı yok. Yok diyorum çünkü dün dolaştığım halen açık olan Tüyap Kapı Pencere Fuarında görüştüğüm firmaların yüzü gülüyordu. Beklenmedik düzeyde bilhassa Kuzey Afrika ve Ortadoğu dan müşteri ağırladıklarını söylüyorlardı.

 

Avantajlarımızı fırsata çevirme konusunda elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. Virüs henüz ülkemizde yayılmamış iken dünya da oluşan arz eksİkliğinden yararlanma fırsatını kaçırmayalım. Ticaret bakanlığının yaptığı basına da yansıyan projeksiyonda bu yıl ikinci çeyrek sonunda ihracatçılarımızın Çin kaynaklı arz eksikliği nedeni ile 7 milyar dolarlık ek sipariş alabileceği tahmin ediliyor. Pınar akarken kovayı doldurmak diye bir tabir vardır. İşte bu deyim tam da şu sıralar için geçerli. Memleket te sürekli olumsuz haberler ile beynimiz yıkanırken Sağlık Bakanlığımızın yerinde aldığı tedbirlerin de etkisi ile ortaya çıkan bu fırsat penceresinden yaralanmalıyız. Çünkü o pencere her an kapanma riski taşıyor. Bu yazıyı yazdığım saatlerde İstanbul da tehir edileceği açıklanan fuarlar Paint İstanbul ve WIN Eurasia idi. İptal henüz yok. Yeni tehir ve  iptallere sebep olabilecek daha güçlü gerekçeler ortaya çıkmadan sıcak yaz günlerine ulaşırız umarım.

 

Virüs etkisi, fuarlar için Haziran ve Eylül aylarını cazip hale getirmiş bulunuyor. Dünya da tehir edilen pek çok fuarın yeni tarihleri Haziran ve Eylül olarak açıklandı. İstanbul da sınırlı sayıdaki fuar salonu nedeni ile  gelebilecek yeni fuar ertelemeleri  için tarih belirlemek oldukça zor olacaktır.

 

Tüm fuarcılık sektörü için sağlıklı bol kazançlı günler dilerim.

 

Saim BOZDEMİR