Tarih : 04.10.2016 - 13:49

Nerede Kalmıştık?

Uzun bir aranın ardından fuar sezonunda yılın ikinci perdesi açıldı. Yazın ortasında yaşanan darbe travmasının ekonomiye ve dolayısı ile fuarcılık endüstrisine etkileri yeni dönemin merak konusuydu.

 

Ülkemizde ve dünyada 2001 yılından bu yana yaşanan hemen hiçbir olay makro ekonomik dengelerimizi alt üst edecek boyutta sarsıntıya yol açmadı. Küresel ekonominin alt üst olduğu 2009 yılında bile kriz, şimdiki Cumhurbaşkanımızın o günkü deyimi ile gerçekten bizi teğet geçmişti. 2008’de hükümete verilen muhtıradan sonra yaşanan siyasi ve hukuki olaylar ise tam bir Ortadoğu ülkesine yakışan görüntüdeydi. 15 Temmuz darbe girişimi bu olayların tuzu biberi oldu. Darbe girişiminin açtığı yarayı sarmak için alınan tedbirler bir süre daha gündemi belirleyecek ve olayı unutmamızı geciktirecek gibi görünüyor. Öte yandan ülkemizin güneydoğusunda teröre karşı verilen mücadele ve 3-5 günlük operasyon gözü ile bakılan Suriye harekatının, yaşanan savaşa alenen katıldığımızı gösteren bir duruma dönüşmesi olumsuz görünüme katkıda bulundu.

 

Tüm bu gelişmeler ülkemizin seyahat ve ticaret açısından riskli algılanmasına yol açacaktır. Fuarlar açısından bakacak olursak yabancı ziyaretçi ve katılımcılar açısından bir azalma beklenebilir. Eylül ayının ilk fuarları bu beklentiyi doğrulayan sonuçlar verdi. Unutulmaması gereken bir şey var. Fuar rezervasyon ve seyahatlerinin önemli bir bölümü fuara en az 6 ay kala planlandığı için Eylül ayındaki görünüm fuarcılığın etkilenmesini göstermek açısından ölçü olmaz. İstikrarsız dönem bir süre daha devam ederse Ocak ayından itibaren daha sancılı bir sürece gireceğimizi söyleyebiliriz.

 

Siyasi ve sosyal olayların yansımasını bir kenara bırakırsak, fuarcılık açısından bu yıl konuşulan en önemli konulardan biri IDTM arazisinde başlanacağı söylenen yeni fuar alanı inşaatıydı. Fuar alanının kamuoyuna açıklandığı tören fotoğrafında Ceyda EREM'i gördüğümde bu sefer bir konsensüs olacağını düşünmüştüm. Ancak geçtiğimiz günlerde inşaat haberleri yerine Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındığına dair haber bize ulaştı. CNR Holding tarafından bu açıklamanın yapılmasına bakılırsa bu olay IDTM - CNR Holding savaşının sürdüğünü gösteriyor. 

 

Nerede kalmıştık sorusuna verilecek belki en net cevap, Haziran ayında biten birinci perdenin sonunda daha huzurlu olduğumuzu söylemek olacaktır. Bugün daha tedirgin daha gerginiz. Fakat hiç bir zaman tansiyonu düşmeyen yurdumuzda hem sanayicimiz hem de vatandaş sıkıntılara karşı bağışıklık kazanmış durumda. İnsanlarımıza bakarsanız çoğunluğun "Bu da geçer!" modunda olduğunu görebilirsiniz. 

 

SİTEMİZ YENİLENDİ

 

Yıllar evvel fuaraktuel.com yayına başladığında arşivimizde de bulabileceğiniz Başlarken isimli makalemizde aşağıdaki satırlara yer vermiştik; "İnternet mecrası büyük heyecanlarla yola koyulmuş ve kendi dalında nice iddialarla ortaya çıkan ama giderek küçülüp yok olan sosyal medya veya haber sitelerinden oluşan bir mezarlık adeta. Öyle ki bazen bir şeyi ararken son güncellemeleri 5-6 yıl evvel yapılmış, ortalıkta hayalet gemi gibi gezen internet siteleri ile karşılaşabiliyorsunuz. Bizler de bu tür bir heyecan ile karşınıza çıktık. Yukarıda belirttiğim akıbete uğramayacak bir enerji ve istekle fuarcılık sektörünü buluşturmayı hedefliyoruz." 

 

Bugün bu amaca ulaşmanın mutluluğu ile sitemizi yeniledik. güzelleştirdik. Herşeyden önemlisi mobil cihazlara uyumlu hale getirdik. Kadromuza kattığımız yetenekli isimlerle muhteva yönünden daha doyurucu, daha güncel bir yayıncılık yapmayı hedefledik. Gösterdiğiniz ilgi bugüne kadar en büyük enerji kaynağımız oldu. Bundan sonra da öyle olacak.