Tarih : 22.09.2014 - 14:43

TÜP BEBEK FUARI

Uydurmuyorum! Ankara, önümüzdeki günlerde böyle bir fuara ev sahipliği yapacak! Ne yalan söyleyeyim, duyduğumda ben de içimden "Bu kadarı da fazla" dedim...

 

TOBB Fuarlar Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan ve 2014 yılı fuar güncellemeleri listesine ilave edilen "Tüp Bebek Fuarı" fuarcılığımızın sınırları ne denli zorladığını gösteriyor. Fuar 5-7 Aralık tarihleri arasında GL Events tarafından Ankara Congressium'da düzenlenecek.

 

İhtisas fuarları belli başlı organizatörlerin güdümünde olduğu için diğer fuar firmaları ana sektörlerin alt segmentlerinde daha küçük fuarlar düzenlemeyi alışkanlık haline getirdiler. Bu fuar bize fuar organizatörlerinin rekabeti ne kadar geniş bir alana yaydığını gösteriyor. Öyle ki yakında "Taşıyıcı Anneler Fuarı" veya "Afrodizyak Ürünler Fuarı" gibi absürd konulara girilirse hiç şaşırmayacağım.

 

Peki bu denli spesifik ihtisaslaşma ne kadar faydalı olabilir? Ülkemizin katılımcı ve ziyaretçi profili bu düzene ne denli ayak uydurabilir? Pek çok fuar katılımcısı durduk yere bölünen ve çeşitlenen fuarlar yüzünden kısıtlı fuar bütçelerini planlamakta zorlanıyor. Bu durum katılımcılar için sürdürülebilir görünmüyor.

 

Bana kalırsa alt ihtisas konularında başarı için ana sektörde düzenlenen fuarların amacına ulaşması gerekiyor. Dünya çapında ses getiren ve alanında lider sayılabilecek fuarımız yok denecek kadar az. Enerjimizi dağıtmak yerine daha güçlü organizasyonların önünü açan düzenlemelere ihtiyaç var. Geçtiğimiz yıl kaleme aldığım "Bir fuar organizasyonu bu kadar kolay düzenlenebilir mi?" başlıklı yazımda bu konuya dikkat çekmiştim.

 

Fuarın isminin "Tüp Bebek Fuarı" olarak lanse edilmesi ise yerinde olmuş. Neredeyse her fuarın başına veya sonuna "expo" kelimesi eklemeye alışık olan bazı fuar organizatörleri bu fuarı TÜPEXPO olarak da adlandırabilirlerdi.