Tarih : 05.11.2015 - 11:21

Geçmiş Olsun!

7 Haziran seçimleri fuar sezonunun sona erdiği bir zamana denk gelmişti. Yaz aylarının sonuna doğru herhangi bir koalisyon ihtimali ortadan kalkarak erken seçim kararı alındığında Eylül ayı itibariyle açılan yeni sezona sektör tatsız bir başlangıç yapmıştı. Peş peşe gelen rezervasyon iptalleri pek çok fuarın tehir veya iptal olmasına yol açmıştı. Fuarcılık sektörünün bu tip bir durumla karşı karşıya kalması ekonomik görünümle tabii ki yakından ilgiliydi.

 

Ekonominin en sevmediği şey belirsizlik ortamıdır. Belirsizlik ortamında yatırım yapmak sisli havada koşmaya benzer. Nereye ne zaman çarpacağınız belli olmaz. Ülkede ekonomik görünüm gelişmekte olan diğer ülkelere göre iyi durumda olmasına rağmen son 2 yıldır bitmek bilmeyen seçim atmosferi, yatırımları önemli ölçüde etkiledi. Bu durum son 5 ayda terör ortamının da getirdiği ilave etki ile ile iyice taşınamaz hale gelmişti. 1 Kasım seçimleri görünen o ki sisli havayı tamamen dağıttı. Çünkü 4 yıl boyunca ülkemizde başka bir seçim yok ve ekonomiye bakışı bilinen bir tek parti iktidarı var.

 

Söz konusu 5 aylık belirsizlik ortamının 3 ayını olağan tatili ile geçiren fuarcılık sektörü geçtiğimiz iki ayda olabildiğince yara aldı. 2015 yılının ikinci yarısını etkileyen bu tatsız durum neyse ki 2016 yılına taşınmayacak. Fuarlar kaldığı yerden devam edecek. Fakat katılımcı firmalar daha seçici olacaklardır. Geçtiğimiz iki ayda en çok zayıf fuarların iptal edilmiş olması bu durumun en büyük göstergesi. 15 yıldan bu yana var olan istikrar ortamının 5 ay için türbülansa girmesi iş dünyasına eski günleri hatırlattı. Bu kısa sürede fuarcılık sektörünün gördüğü sert tepki, umarım tüm organizatörlerimizi daha nitelikli fuarlar düzenlemeleri için uyarıcı bir işlev görür.