Tarih : 09.02.2014 - 10:15

Yeni Moda Seçim Vaadi: Rekor Büyüklükte Fuar Alanları

Ülkemize yapılan yabancı kaynaklı fuar yatırımları ve Anadolu sermayesinin fuarlara katılım iştahı, fuar alanı projelerinin siyasilerin öncelikli seçim vaatleri arasına girmesine sebep oldu.

 

Olağanüstü olayların arka arkaya geldiği yüksek stresli bir mahalli seçim kampanyası dönemine girdiğimiz şu günlerde Belediye Başkan adayları birbiri ardınca projelerini açıklamaya başladılar. Pek çok ilimizde kazananı küçük oy farklarının belirleyeceği anlaşılan bu seçimlerde önceki dönemlere göre çok daha dikkat çekici biçimde fuar alanı yatırımlarının öncelikli seçim vaadleri arasına girdiğini görüyoruz. Ankara, İzmir ve Konya gibi illerde devam eden fuar alanı projelerinin tamamlanma süreleri yapılan vaadlerin konusu olurken pek çok ilimizde de yeni fuar alanı yatırımları arka arkaya açıklandı.

 

En son geçtiğimiz hafta Kadir TOPBAŞ, İstanbul'u heyecanladıracak bir projenin ipuçlarını verdi. Buna göre yeni havalimanı yakınlarında 1,5 milyon m2'lik dev bir fuar kampüsü inşa edilecek ve bu kampüs kongre ve yaşam merkezleri ile donatılacak. Yeni havalimanının uluslararası uçuşların transit noktası olacağı boyutu ile düşünüldüğünde İstanbul'u dünyanın sayılı fuar kentlerinden biri yapacak bir manzara ortaya çıkıyor.

 

Tabi bu yatırım gerçekleşene dek fuarcılığın yükü CNR EXPO, İFM ve TÜYAP'ın omuzlarında kalacak. Son 3-4 yıldan bu yana mevcut fuar alanları büyüyen fuarcılığımızın getirdiği aşırı yük nedeniyle ihtiyaca cevap vermekte zaman zaman zorlanıyor. Bazı büyük fuarların hacmi fuar alanlarının kapasitesini zorluyor. Normalde 2 haftada bir fuar düzenlenmesi gereken alanlarda her hafta fuar yapılmak zorunda kalınıyor. Dünyanın dev fuar şirketleri birbiri ardınca Türk organizatörlerin düzenlediği fuarları satın almak veya ortak olmak suretiyle fuarcılığımızın gelişimine katkı sağladılar ve fuarlarımıza yabancı ziyaretçi ve yeni katılımcılar gelmesine ön ayak oldular. Tam da bu dönemde bilhassa TÜYAP'ın arka arkaya yaptığı yatırımlarla fuar alanlarını genişletmesi sektöre rahat bir nefes aldırdı. Yakın zamanda açılacak iki yeni sergi salonu ile TÜYAP kendi fuar alanında düzenlenen tüm fuarların ihtiyacını karşılayacak bir büyüklüğe erişmiş olacak.

 

Siyasetçilerin fuar alanı inşaatları kadar fuarcılığın yapısal sorunlarını da gündeme almaları gerekiyor. Neredeyse her fuar açılışına bir bakan yada üst düzey bürokrat geliyor. Devletin böylesine gözü önünde olan bir sektörün yapısal sorunları hızlı büyüme ile birlikte azımsanmayacak düzeye ulaşmış bulunuyor. Fuarcılık sektörü büyüyen cari açığımızı kalıcı olarak finanse edecek olan ihracatımız için hayati önem taşıyor. Umarız fuar alanı inşa etme konusundaki bu heves fuarcılığın önünü açacak düzenlemeleri de beraberinde getirir.