Tarih : 09.02.2018 - 03:16

Züccaciye savaşları!

Züccaciye ve hediyelik eşya sektörünü forse eden Züchex ve İdeal Home fuarlarına bu yıl yeni bir rakip çıktı! İdeal Home fuarına 20 gün kala gerçekleştirileceği açıklanan Home Concept fuarı, yaptığı atak ile sektörü zor bir karar vermeye zorladı ve görünen o ki; başarılı oldu! IFM 9-10-11 salonlarında gerçekleştirilecek fuarda, salonların tamamı neredeyse satıldı. Referans fuarcılık tarafından düzenlenen fuarın daha ilk organizasyonda yakaladığı satış başarısı övgüye değer. Bu başarıda, Home Concept fuarının Züchex fuarının eski beyin takımı tarafından gerçekleştiriliyor olmasının payı büyük. 

 

Hemen her yazımda dönüp dolaşıp konuyu sektörel fuarların bölünmesinin sakıncalarına getiririm. Ben yazdıkça sanki bölünme iştahı daha da artmakta ve İstanbul'da ihtisas fuarları çifter çifter yapılmakta. Yazımıza konu olan Home Concept fuarının ise diğerlerinden farklı bir hikayesi var! Life Medya'nın kurucusu İrfan TIRAŞ 2000lerin başında Züchex fuarını düzenlemeye başladığında Türkiye'deki diğer lokomotif sektörlerin yüzünü kızartacak başarılara imza atmıştı. Fuar alanında yer satmanın fuarcılık olmadığını, fuarların asıl yakıtının ziyaretçi olduğunu çok iyi biliyordu İrfan TIRAŞ! Dünyayı tek bir mahalle olarak görüyordu adeta ve kapı kapı gezerek fuarına ziyaretçi taşıyordu. Ana akım sektörlerde fuarların durumu "körler sağırlar birbirini ağırlar" vaziyetinde iken Züchex fuarları Avrasya'nın pazar yerine dönmüştü. Mercan Yokuşunda başlayan macera tüm Türkiye'yi sarmış, katılımcılar fuarda yer almak için birbirini ezer olmuştu. Bu başarı CNR Holding'e bağlı ITF Fuarcılığın dikkatini çekmiş ve sonbaharda düzenlenen Züchex'e ilkbaharda Züccaciye isimli bir fuarla ŞAH çekmişti. CNR hafife alınacak bir rakip değildi. Lİfe Medya çok cesur bir hamle ile Nisan ayındaki rakip fuardan önce Mart ayında bir fuar daha ilan edip Züchex'te rezervasyon yapan tüm katılımcılarına bu fuarda bedava yer vermeyi vaad etti. Lİfe Medya, CNR'nin yaktığı kibrit sektörü tutuşturmadan üfleyip söndürmüştü. IDEAL HOME isimli bu fuar sektörün iştahı sayesinde daha sonra kalıcı olacaktı. Tabi artık katılım bedava değildi. Rekor üstüne rekor kıran İdeal Home ve Züchex fuarları kazanmaya ve kazandırmaya devam etti.

 

Bu mücadele İrfan TRAŞ'ı yormuş olacak ki Züchex ve İdeal Home Fuarlarının hisselerini ingiliz devi Tarsus Grup'a sattı. Tarsus Grup yeni yapılanma kapsamında İrfan TIRAŞ'ın kurduğu bu enerjik kadroyu bünyesinden uzaklaştırmayı tercih etti. İşte bu günlerde karşımıza çıkan Home Concept Fuarı, kahvaltıdan akşam yemeğine, cenazeden düğüne, çaydan kahveye sektörle yatıp sektörle kalkan bu eski ekibin ellerinde yükseliyor. Kesin katılımcı listesine bakınca Züccaciye sektörünün bir fuar rekabetinin oyuncuları haline geleceğini görebiliyorum. Tarsus Grup'un işi hiç kolay olmayacak. Home Concept'in yakalayacağı olası bir başarının, savaşın Züchex fuarına taşınmasına sebep olacağından hiç şüphem yok.

 

Saim BOZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni