Tarih : 18.12.2023 - 17:28

Hannover Messe 2024 Hazırlıkları Başladı

İstanbul Ticaret Odası, 22-26 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek Hannover Messe Fuarı’nın hazırlıklarına başladı. Endüstriyel dönüşüm temasıyla 250 bin ziyaretçinin beklendiği fuarda, enerji ve teknoloji odaklı girişimlerin ön plana çıkacağı belirtildi.

 

İstanbul Ticaret Odası, 1960’lı yıllardan itibaren uluslararası fuarların Türkiye milli iştirakini gerçekleştiriyor. Sanayi sektörünün atardamarı olarak tanımlanan Hannover Messe Fuarı’nın Türkiye milli iştiraki, 1992 yılından itibaren İstanbul Ticaret Odası tarafından yürütülüyor. Almanya’nın Hannover şehrinde, 22-26 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hannover Messe 2024 Fuarı Türkiye Milli İştirak Organizasyonu hazırlık çalışmaları için İTO Merkez Bina’da toplantı düzenlendi. Toplantıda, Almanya’daki ticaret ve yatırım imkanları da ele alındı.

 

EKONOMİK VE SOSYAL

 

Toplantının açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Develioğlu, Türkiye ekonomisi için ihracatın çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Oda olarak yılda 40’ı aşkın uluslararası fuara firmalarımızı taşıyor, katılımcıların tüm lojistik ve stant hizmetlerini bizzat üstleniyoruz. Dünya endüstrisinin nabzını tutan Hannover Messe 2024 Sanayi Fuarı için bir aradayız. Sanayi, dev bir güç. Hem ekonomik bir güç hem de sosyal bir güç. Hayat verdiği yüzlerce sektörle, oluşturduğu istihdamla, uluslararası yatırımlar ve teknoloji transferindeki kilit rolüyle sadece ekonomik bir alan olmanın ötesine geçiyor. Sanayi, dünyayı küreselleştiren, toplumların yaşam biçimlerini yönlendiren dev bir güç odağı oluşturuyor.”

 

ENDÜSTRİYEL DÖNÜŞÜM

 

Sanayinin küresel ekonomide milyar dolarlık yatırımlara yön verirken insanlar ve kıtalar arasında da kültürel köprüler inşa ettiğini vurgulayan Develioğlu, “Hannover Messe, 2024’te ‘Endüstriyel Dönüşüm’ temasıyla yapılacak. Fuar, sanayi sektörüyle birlikte dünyayı da dönüştürecek. Dönüşümün anahtarı, dijitalleşme ve sürdürülebilirlikten geçiyor. Dijitalleşmiş, iklim-zararsız ve sürdürülebilir değer zinciri, Türkiye’de de tüm işletmelerimizin önem vermesi gereken bir alan. İşte bu nedenle İstanbul Ticaret Odası olarak firmalarımızla birlikte Hannover Sanayi Fuarı’nda yer almayı son derece kıymetli buluyoruz. İhracatçımızın önünde hem menzil hem de ürün bazında yeni ufuklar açılacağına inancımız sonsuz. İstanbul Ticaret Odası olarak 1992 yılından bu yana kesintisiz şekilde sanayicimizi bu fuarda küresel vitrine taşıyoruz” diye konuştu.

 

250 BİN KATILIMCI

 

Toplantıda söz alan Hannover Messe Fuarı Global Direktörü Hubertus von Monschaw, firmaların buluşma noktasının Messe Fuarı olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sanayi alanında dünya genelinde faaliyet gösteren firmaların bu fuara katılması gerekiyor. Geçen fuarımıza 136 bin ziyaretçi, 4 bin firma (300’ü startup), 8 binden fazla ürün ile katıldı. 2024’teki fuarımızda 250 bin ziyaretçi bekliyoruz. Bu da fuarın büyüklüğünü gösteriyor. Firmalarımız, enerji odaklı girişimlere daha fazla ilgi gösteriyor. Fuarın profesyonel ziyaretçileri, katılımcı firmaların karbon nötr olup olmadığına dikkat edecek. Hidrojen, Almanya’da 500’den fazla şirketin odaklandığı önemli bir alan. Amacımız, hidrojen piyasasını oluşturarak enerjiyi çeşitlendirmek. Firmalar bu yönde çalışmalar yaparsa kazançları daha fazla olabilir.”

 

İNOVATİF FİRMALARA DESTEK

 

Almanya’nın Ar-Ge geliştirme alanında bir numaralı şehrinin Hannover olduğunu söyleyen Hannover Impuls GmbH Türkiye Sorumlusu Aytekin Hatipoğlu, “Almanya’da şirket kurmak isteyenlere birçok desteğimiz var. Bunlara; ofis açmak, banka hesabı oluşturmak da dahil. 1000 Euro ve 25 bin Euro’luk teminatla Almanya’da şirket kurmak mümkün. Almanya, inovatif firmalara ve startuplara çok önem veriyor.”

 

Schengen bölgesine vize almak konusunda zorluklar yaşandığını belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ferron Ertaşkın ise bu konuda çalışmalar yapıldığını ve yeni yılda vize koşullarının rahatlayacağını belirtti.Kaynak:İstanbulticaretgazetesi

Diğer Haberler