Tarih : 29.01.2018 - 10:06

Agroexpo'da Hedef 500 Milyon Dolarlık İş Hacmi

Bu yıl 1-4 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise en büyük dördüncü tarım fuarı olan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na, 300 bin ziyaretçinin katılımı ve 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefleniyor.

 

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, bu yıl 13’üncü kez 1 – 4 Şubat 2018 tarihlerinde Fuar İzmir’de düzenlenecek.

 

Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, geçen yıl 700’ün üzerinde firma ve 248 bin ziyaretçinin katıldığı fuara bu yıl 300 bin ziyaretçinin gelmesini beklediklerini söyledi. Tan, “Ekonomi Bakanlığı tarafından firma başına 30 bin lira destek verilecek. Fuar olarak yüzde 21’den fazla büyüdük. Katılımcı firma sayısı 880’i buldu. 300 bin ziyaretçi bekliyoruz. Bu, Türkiye rekoru olacak” dedi.

 

Çok Uluslu Tarım İş Forumu

Fuarın açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba katılacak. Çok Uluslu Tarım İş Forumu kapsamında 500’ü aşkın yabancı firma ikili görüşmeler gerçekleşecek. 

 

Ana tema Tarım 4.0

Yurt dışından önemli üreticiler, tarım ve hayvancılık firmaları, yerli ve yabancı traktör üreticileri başta olmak üzere tüm sektör temsilcilerini Fuar İzmir’de ağırlayacak olan 13. Agroexpo Uluslararası Tarım, Tarım Makinaları, Hayvancılık, Hayvancılık Ekipmanları, Canlı Hayvan ve Seracılık Fuarı’nın ana teması ‘Tarım 4.0’ olarak belirlendi. Endüstri 4.0 ile birlikte gelen akıllı tarım teknolojilerini kapsayan Tarım 4.0, Türkiye tarım sektörüne en hızlı ve en doğru şekilde tanıtılması amacıyla, fuarın ana teması olarak işlenecek. Bu kapsamda fuarın ilk günü gerçekleştirilecek olan ‘Tarım 4.0 ve Tarımsal Ticaretin Geleceği’ başlıklı panel, tüm sektörü bir araya getirecek.

 

Süt ve Et Forumu yapılacak

2017 yılında 90 bin metrekare alanda düzenlenen Agroexpo, 2018 yılında 110 bin metrekarede, 4 ayrı holde seçkin firmalara ev sahipliği yapacak. Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok firmanın süt, süt ürünleri, et, et ürünleri ve arıcılık ürünlerini sergileyeceği özel bölüm, sektöre yönelik son gelişmelerin, kaliteli ürünlerin ve çözüm önerilerinin sergilendiği bir platform niteliği taşıyacak.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçılar Birliği ve SETBİR’in destekleriyle ‘Süt ve Et Forumu’ düzenlenecek. Forum kapsamında sektörün belirleyicilerinin ve akademisyenlerin rol alacağı paneller ve dikkat çekici etkinlikler katılımcı ve ziyaretçilerle buluşacak.

 

Boğa yarışı

2018 Model Traktör Lansmanı, Ağır Abiler Yarışıyor Boğa Yarışması, Genç Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması, Tarım Makinaları İnovasyon Sunumları, Koyun Keçi Güzellik Yarışması, Yoğurt Yeme Yarışması, Boğa ırk tanıtımları gibi birçok ilgi çekici yarışma ve etkinlikle dolu programıyla Agroexpo, sektöre damga vuracak.

Diğer Haberler