Tarih : 05.10.2021 - 15:12

İnterteks yıkılacak! Yeni Fuar Merkezi Kartepe’ye Yapılacak

Çatısı yoğun kar yağışı sırasında çöken mevcut Uluslararası Fuar Merkezi için yeni bir karar alındı. Mevcut yeri yıkacak olan Büyükşehir, yeni fuar merkezini Özdilek AVM ile Cengiz Topel Havaalanı arasında bulunan ve D-100 karayoluna cephesi olan 321 bin metrekare alan üzerinde yapacak. Yeni merkez Kocaeli’nin fuarcılık alanında gelişmesine büyük katkı verecek şekilde planlanıyor

 

İNTERTEKS FUAR MERKEZİ YIKILACAK

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz kış yoğun kar yağışı nedeniyle çatısı çöken Uluslararası Fuar Merkezi için yaptığı fizibilite çalışmasının raporu Ağustos ayında çıktı. Raporda fuar merkezi binasının zemini doğru zemin, binanın depreme ve doğal afetlere dayanıklı olmadığı yapılan çalışma ile belirlendi. Bunun üzerine binayı yıkıp yeni bir fuar merkezi yapmaya karar veren Büyükşehir Belediyesi, fuar merkezini Cengiz Topel Havaalanının yanına yapmak için ön çalışmalarını tamamladı.

 

YIKIM KARARI- Ömer Türkçakal Bulvarı’nda bulunan 1998 yılında hizmete açılan, 1999 yılında depremde lojistik merkezi olarak kullanılan Uluslararası Fuar Merkezi, uzun yıllar etkinliklere ev sahipliği yaptı. Geçen şubat ayında yoğun karda çatı çökünce, hazırlanan rapor merkezin yıkılması gerektiğini ortaya çıkardı.

 

YENİ YERDE YAPILACAK

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çatısı çöken fuar merkezi ile ilgili raporun ardından Kocaeli’ye yakışan, uluslararası fuarcılığı kentte geliştirmek amacı ile yeni bir çalışma yaptı. İzmit Sanayi Sitesi önü Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde bulunan ilk açıldığında İnterteks adıyla bilinen Uluslararası Fuar Merkezini yıkacak olan Büyükşehir, fuar alanını Kartepe’de Cengiz Topel Havaalanın yanına taşımak için tüm çalışmaları tamamladı.

 

IŞIKLAR MEVKİİ- D-100 Karayolunun Cengiz Topel Havaalanı’nın yanında ışıklar mevkiindeki bu özel mülkiyete yeni fuar merkezinin yapılması planlanıyor. Fuar turizmiyle havaalanının hareketlendirilmesi de planlanıyor.

 

KONU MECLİSE GELİYOR

 

Özdilek Alışveriş Merkezi ve Cengiz Topel Havaalanın arasında bulunan ışıkların sağ tarafında kalan 321 bin metrekare alana sahip özel mülkiyet alanı Büyükşehir tarafından Yeni Uluslararası Fuar Merkezi yapılmak üzere satın alınacak. Ekim ayı meclis toplantısında mecliste görüşülecek olan satın alma yetkisinin ardından yerin alımı gerçekleştirilecek. Yer alındıktan sonra Büyükşehir Belediyesi mevcut fuar merkezini yıkacak ve Cengiz Topel Havaalanın yanında uluslararası fuarcılığın yapılabileceği bir fuar merkezi inşa edecek.Kaynak:Özgürkocaeli

Diğer Haberler