Tarih : 29.07.2022 - 01:39

İzmir Uluslararası Fuar İçin Ev Sahipliğine Hazır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eylül ayında düzenlenecek uluslararası gastronomi fuarı “Terra Madre Anadolu İzmir 2022” ile ilgili yol haritasını ve beklentilerini paylaşarak “İklim krizi, gıda krizi, enerji krizi, yoksulluk, kuraklık, gıda güvenliği, gıda egemenliği, sağlıklı gıda, insan sağlığı.

 

Bizim konuşacağımız konular bu başlıkları içermeli. Bunlar bizim Terra Madre dediğimiz şeyin olmazsa olmazları” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Terra Madre-Slow Food paydaşlarıyla buluştu. Bu sene ana konusu “Toprak Ana” olan İzmir Enternasyonal Fuarı'yla (İEF) birlikte 2-11 Eylül tarihlerinde düzenlenecek uluslararası gastronomi fuarı “Terra Madre Anadolu İzmir 2022” programı için hazırlıklarda sona gelindi. Başkan Soyer, Slow Food'un (Yavaş Gıda) önderliğinde “Terra Madre” gastronomi fuarına ev sahipliği yapacak İzmir'de yürütülecek çalışmaların değerlendirildiği toplantıda hassasiyetlerini dile getirdi. Soyer, “İzmir bir görücüye çıkacak. İşin özeti bu. Hepimiz için heyecan verici bir buluşma olacak. Uluslararası bir gastronomi fuarına ev sahipliği yapacağız. Dışarıdan bakıldığında kısaca söylenebilecek şey bu. Ama ne gastronomi sadece gastronomi ne fuar sadece bir fuar artık. Bugünün dünyasında bunların hepsi bambaşka anlamlar taşıyor. Gastronomi dediğiniz zaman işin içinde artık tarım var, tedarik zincirleri var, gıda, gıda sağlığı, gıda egemenliği, sağlık, enerji, atık bertarafı var. Pazarlama, ticaret, ihracat, ithalat hepsi iç içe geçmiş durumda. Biz bu yüzden bu yaptığımız işe çok büyük anlam atfediyoruz. Bu sadece bir uluslararası fuar değil bizim açımızdan. Bu hem İzmir'i dünya vitrinine çıkarmak demek hem de yurttaşları yeniden böyle bir başlık altında heyecanlandırmak, bilinçlendirmek demek” dedi.

 

“Krizlerin, savaşın, yoksulluğun konuşulduğu bir platforma dönüşecek”

 

El birliğiyle çalışmanın önemine değinen Soyer, “Çiftçisi, üreticisi, tüketicisi, akademisyeni ve tüm muhataplarıyla en geniş katılımı sağlamak istiyoruz. Bu mesele şu anda insanlığın içine düştüğü iklim krizi, gıda krizi, enerji krizi, yoksulluk, savaş bütün bunların çözümlerinin konuşulduğu, üretildiği bir platforma dönüşecek. Biz Terra Madre'ye böyle bakıyoruz. İklim, gıda, gıda egemenliği, enerji kriziyle ilgili ne diyeceğiz, nasıl çözüm bulacağız. Yoksullukla nasıl mücadele edeceğiz. Savaşı nasıl durduracağız. Barışı nasıl öne çıkaracağız. Terra Madre içinde bütün bunların cevaplarını arayacağız. Muhataplarımızla bunları müzakere edeceğiz, çözümlerini bulmaya çalışacağız. O çözümleri paylaşacağız, insanlığın önüne sunacağız. Olay sadece bir etkinlik organizasyonu değil. Olabildiğince bilimsel, geniş perspektifli bir buluşma” ifadelerini kullandı.

 

“Ege'nin 5 temel ürünü üzerinden gidilecek”

 

Ege Bölgesi'ndeki 5 temel ürün üzerinden yol alacaklarını da belirten Başkan Soyer, “Tahıl, kıyı balıkçılığı, üzüm, mera hayvancılığı ve zeytin. Bu 5 ürünün bu coğrafyada yeterince değerini bulmadığını düşünüyoruz. Hâlbuki bu ürünler dünyada olağanüstü rekabet gücüne sahip. Biz de bu Terra Madre'yi özellikle bu 5 ürünün daha iyi tanıtılması, anlatılması ve pazarlanması çerçevesinde düşünüyoruz. Anadolu'nun bu bereketli topraklarında bizim uluslararası rekabet gücüne haiz olduğumuz, bunu en rahatlıkla sunabileceğimiz başlıklardan yola çıkalım istedik. Bunlar hem katma değeri yüksek hem bu bölgenin doğasıyla uyumlu hem de bizim kuraklık ve yoksullukla mücadele adını verdiğimiz ‘Başka Bir Tarım Mümkün' diye tarif ettiğimiz çalışmanın ürünleri. Hassasiyetlerimizi söylüyorum; iklim krizi, gıda krizi, enerji krizi, yoksulluk, kuraklık, gıda güvenliği, gıda egemenliği, sağlıklı gıda, insan sağlığı. Bizim konuşacağımız konular bu başlıkları içermeli. Bunlar bizim Terra Madre dediğimiz şeyin olmazsa olmazları” diye konuştu.

 

Öte yandan, toplantı sonrası Başkan Soyer ve paydaşları Kemeraltı esnafıyla bir araya gelerek talepleri ve şikayetleri dinledi.Kaynak:İHA

Diğer Haberler