Tarih : 02.06.2022 - 18:02

Diyarbakır’da Kahve Festivali Ve Fuarı Düzenlenecek

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum’dan sonra Diyarbakır’da da ilk defa kahve festivali ve fuarı düzenleneceği açıklandı.

 

Diyarbakır’da 28-30 Ekim tarihleri arasında kahve festivali ve fuarı düzenleneceği duyuruldu. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, ilk üretimlerin yapıldığı Mezopotamya’dan söz ettiklerinde kahveyi bunun dışında tutamayacaklarını ve bu nedenle festivalin yanı sıra Diyarbakır’da kahve fuarı açacaklarını söyledi. ALZ Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuarcılık ve Kongre Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, fuara dünyanın birçok ülkesinden kahve ile ilgili firmaları da davet edeceklerini ifade etti.

 

Diyarbakır’da, 28-30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Mezopotamya Kahve Festivali ve Fuarı için Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasında tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda TSO başkanı Mehmet Kaya, bu yıl önemli fuarlar düzenlediklerini ve 2023’te de fuar düzenleme hazırlıkları yaptıklarını ifade ederek, “Kahve festivali ve fuarını önemsiyoruz. Eğer ilk üretimlerin merkezi Mezopotamya bölgesi ise kahveyi bunun dışında tutmamız beklenemezdi. Bu nedenle fuar anlamında Türkiye’de ilk olacak bu festival ve fuarı önemsiyoruz” diye konuştu.

 

Alagöz, bu yıl düzenledikleri inşaat fuarını 33 bin, tarım ve hayvancılık fuarını 115 bin ziyaretçinin gezdiğini söyledi. Alagöz, turizm fuarına başarıyla ev sahibi yaptıklarını hatırlatarak, “Diyarbakır’da beklenen kitap fuarını da 16-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Ardından güzellik ve kozmetik, daha sonra ise eczacılık ve sağlık fuarlarını yapacağız. Kahve festivalleri daha önce İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum’da yapılmıştı. Şimdi Diyarbakır’da yapılacak. Ama fuar olarak ilk kez Diyarbakır’da gerçekleştireceğiz. Bu sektör ile ilgili sadece yurt içi değil, yurt dışından da çok sayıda firmayı davet edeceğiz” diye konuştu.

 

Festivalin organizasyonu yapan Alper Sesli, bugüne kadar her alanda binlerce festival düzenlediklerini ve bu festivallerde en büyük dostlarının kahve olduğunu ifade ederek, “2014’te ilk olarak İstanbul’da kahve festivali düzenledik. Daha sonra Ankara, İzmir ve Bordum takip ettik. Şimdi Diyarbakır’da hem festivali hem de fuarını açacağız. Doğrusu bir iş yapıldığında öyküsüne bakmak lazım. Biz kahve öyküsünün başladığı Mezopotamya’ya geldik. Şu anda dünyada petrolden sonra sıvı olarak ekonomik değeri en fazla olan kahvedir. Kahveyi konuşurken kültürünü de konuşacağız. Doğduğu adreste kahveyi konuşacağız. Çünkü öyküsü burada başlıyor” dedi.Kaynak:Medyascope

Diğer Haberler