Tarih : 15.02.2020 - 22:44

TÜYAP 6. Karadeniz Kitap Fuarı Açıldı

Samsun'da okurlarla yayıncıları ve yazarları buluşturacak olan TÜYAP 6. Karadeniz Kitap fuarı düzenlenen törenle açıldı.

 

Samsun'da okurlarla yayıncıları ve yazarları buluşturacak olan TÜYAP 6. Karadeniz Kitap Fuarı törenle açıldı. 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuara katılım yoğun oldu. Fuarın 15 - 23 Şubat 2020 tarihleri arasında 9 gün açık kalacağı öğrenildi. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü de fuarda açtığı stantla ve her yere kitap her yerde kitap etkinliği için oluşturduğu kitap toplama noktaları ile yer aldı. Samsun Okuma Vakti'nin üçüncü yılında toplanacak bir milyon kitapla bir merkez kütüphane, 100 mobil kütüphane ve bin mini kütüphane oluşturulacak. Samsun Valisi Osman Kaymak'ta toplanan kitap sayının 25 bine ulaştığını açıklayarak törendeki konuşmasında fuardaki yayıncılardan da bu hedefe katkı vermelerini istedi.

 

 TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve 9 gün sürecek Karadeniz 6. Kitap Fuarı’nda açılış töreni gerçekleşti. Törene; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Hızır, Türkiye Yayıncılar Birliği 2.Başkanı Koray Seçkin, TÜYAP Kurumsal İletişim Müdürü Cemran Öder ve TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Gökdemir, protokol üyeleri, çok sayıda sektör temsilcisi ve yayıncı katıldı.

 

9 GÜN SÜRECEK

 

Açılış konuşmasını yapan TÜYAP Kurumsal İletişim Müdürü Cemran Öder “Bizler burada altıncı kez kapılarımızı kitapla okurlara açmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Geçen sene 9 gün boyunca Samsun halkının yoğun ilgisiyle karşılaştık. Bir önceki seneye göre yüzde 20’lik bir ziyaretçi artışı oldu. Samsun halkının ilgisi, heyecanı ve katılımı çok yüksekti. Samsunlular bizi çok güzel ağırladı. Yazarlarımız ve yayıncılarımız buradan çok mutlu ayrıldılar. Bu sene de katılımın yüksekliğinden bunu gözlemliyoruz. Samsun, her yıl kitap fuarında büyüyerek yoluna devam ediyor.” şeklinde konuştu.

 

SAMSUN'A KATKISINDAN BAHSETTİLER

 

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Gökdemir, Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Koray Seçkin, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Hızır, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın; kitap fuarlarının, Samsun şehrine ve bölgenin gelişmesine önemli katkı sağladığını. Kitap okumanın yaygınlaşması ve öneminin kavranması için yapılan faaliyetleri desteklediklerini dile getirdiler.

 

KİTAP OKUMA TEŞVİK EDİLMELİ

 

Açılış konuşmalarının ardından, kitapların ve kütüphanelerin gelecek için önemli rol oynadığını ifade eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç “Kitaplar, gelişmenin ve iyi bir geleceğe giden yolun önemli mihenk taşıdır. Kitapla ilgili nerede bir söz söyleniyorsa, nerede kitabı değerli kılan bir etkinlik varsa orada gelişmeye ve iyi bir geleceğe dair önemli bir adım vardır. Bu nedenle kitap fuarlarını önemli buluyorum. Samsun, okuma kültürünün gelişmesine öncülük eden bölgedeki önemli şehirlerden birisidir. Son 3 yılda sayın valimiz önderliğinde Samsun’da kitap okumaya teşvik kampanyaları yürütülüyor. Son bir yıl içinde valimiz tarafından, ‘Samsun Okuma Vakti Projesi’ bir milyon kitap hedefiyle başlatılan kampanya yürütüldü. Bu konuda Samsun halkı için önemli adımlar atıldığını düşünüyorum. Kitaplar ve kütüphaneler üniversitelerin vazgeçilmezidir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi de bu şehrin en önemli markalarından birisi olarak kütüphanesini geliştirmek adına önemli adımlar atmaktadır. Bizler kütüphanelerin geliştirilmesi ve ülkemizin geleceği adına bu çabayı sürdürüyoruz. Ülkemizin gelişmesi adına kitap okumak dünü bilmek, dünün bilgisini bugüne taşımak ve geleceğe aktarmak için önemli bir araçtır. Kitabı yazma, basma, dağıtma ve okuma basamaklarının her safhasında yer alan bütün insanların ülkenin gelişmesi adına önemli katkılar sağladığını düşünüyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum, teşekkür ediyorum.” dedi.

 

FUAR SONUNDA KİTAPLARI YÜK ETMEYİN

 

Samsun Valisi Osman Kaymak, " Ben fuarda bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Samsun’a biz vizyonlar biçiyoruz. İlk adım şehri olan Samsun tarım, sağlık, turizm ve sanayi kenti diyoruz. Bugünde eğitim kenti Samsun’un özelliğini görüyoruz. Bu fuar bu anlamda Samsun için çok önemlidir. Bu fuarın kurulması şehrimizdeki ortak aklın ürünüdür. Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Sanayi Odası bir araya gelerek fuar binası oluşturuldu. Bu fuar ve kongre merkezinde her yıl 5-6 fuarımız burada gerçekleştiriyoruz. Arkadaşlar bir önceki kitap fuarını 220 bine yakın kişi ziyaret etmiş. Bu sayı geçen sene için rekordu. Biz inşallah bu sene bu rekorun kırılacağına inanıyoruz. Biz 3 yıl önce ‘Samsun Okuma Vakti’ projesini başlatmıştık. Okuma etkinlik projelerimizi geliştirerek devam ediyoruz. Ülkemizin kalkınması ve huzuru eğitime bağlı bunun için de kitap okumayı önemsiyoruz. Biz köklü bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bizler Türk milleti olarak örnek olacağız ve okumanın erdemini önce kendimize daha sonra bütün milletlere göstermeliyiz. Fuarımızın bölgemize, ,ilimize, okullara ve yayıncılara hayırlı olmasını diliyorum. ” diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış töreni sonrasında protokol fuar alanının gezerek yayıncılarla sohbet etti. Samsun Valisi Osman Kaymak yayıncılarla sohbetlerinde 'her yere kitap her yerde kitap' etkinliği ile bir milyon kitap toplayarak kütüphaneler kurmayı amaçladıklarını anlatarak desteklerini istedi.Kaynak:Habergazetesi

Diğer Haberler