Tarih : 19.05.2016 - 15:48

İzmir - Selanik arasında ticaret köprüsü

İzmir - Selanik arasında ticaret köprüsü kurulması için yürütülen çalışmalar meyvesini verdi. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bu yıl 10-18 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Selanik Enternasyonal Fuarı'na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu'nu yapmak için çalışmalara başladı. Kuzey Yunanistan Türk-Yunan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Stefanos Hajimanolis, "Yunanistan'da üretim yok, Türkiye'den alışveriş yapmak istiyorlar" dedi.

 

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası, Yunanistan Helexpo Fuarcılık ve Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası yetkililerinin katılımıyla, "Yunanistan Pazarı İş Fırsatları" semineri EİB'de düzenlendi. EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupa Birliği ve Yunanistan'ın ekonomik krizin etkilerinden kurtulma sürecinde olduğuna işaret ederek "Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticareti geliştirmek için iki tarafta istekli. Türkiye Yunanistan İş Forumu'nda gündeme gelen Selanik İzmir feribot seferlerinin kısa sürede hayata geçmesi çok önemli. İş insanlarının daha fazla işbirliği yapması için ulaşım şart. 10-18 Eylül 2016 tarihlerinde Selanik'te düzenlenecek olan ve Kuzey Yunanistan'ın en önemli fuarı olan Selanik Enternasyonal Fuarı'na Ege İhracatçı Birlikleri olarak Türkiye Milli Katılım Organizasyonu yapmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık" diye konuştu.

 

Kuzey Yunanistan Türk-Yunan Ticaret OdasıYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Stefanos Hajimanolis, Yunanistan'ın ekonomisindeki durgunluğa karşın büyük fırsatlar barındırdığını, ticaret için Selanik'in doğru adres olduğunu savundu. 

 

"Yunanistan'a yıllık 26 milyon turist geliyor, Selanik'e her yıl 2.4 milyon insan geliyor" diyen Hajimanolis, "Turizm sektörünü destekleyecek mobilya, gıda sektörleri başta 80 sektörde fırsatlar var. Yunanistan'da üretim yok Çin'den, Mısır'dan alışveriş yapıyorlar, Türkiye'den alışveriş yapmak istiyorlar. Yunanlılar Türkiye'den ne alacak diye düşünmeyin. Yunanistan'da mobilya sektöründe lider bir Türk firması. Bu liderlik başka sektörlerde de olabilir" dedi.

 

Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Yöneticisi Leonid Sidorenko, bankanın hizmetleri ile bilgi verirken HELEXPO Fuarcılık Üst Düzey Yöneticisi Anastasios Tzikas, Selanik Enternasyonal Fuarı'nın önemli bir işbirliği platformu olduğunu belirterek, "Karşılıklı işbirliği için uygun zaman. Sizleri Eylül ayında Selanik'e davet ediyoruz" dedi. Helexpo Fuarcılık Yöneticisi Andreas Daroudis da Yunanistan ve Balkanlardan her yıl 1 milyon insanın ziyaret ettiği fuara Türkiye'nin uzun yıllardır katılmadığını, Türkiye'yi Eylül ayında fuarda görmek istediklerini ifade etti.

Diğer Haberler