Tarih : 26.04.2018 - 10:41

Çeyrek Asırlık Fuar

UNESCO tarafından Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer alan ve bu yıl 478’inci kez düzenlenecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, 25 yıllık Manisa Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarıyla birlikte başladı. 130 firmanın yer aldığı fuar, 29 Nisan gününe kadar açık kalacak. Açılış programında Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehzadeler Mehteri bir konser verirken, Halk Oyunları Topluluğu da gösteri sergiledi. Şehzadeler Belediyesi fuarda açtığı stantta halka mesir saçtı.

 

 

Ticari ilişkiler kurulacak

Açılışta konuşan Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, fuarın açılmasıyla mesir festivalinin de başladığını ifade etti. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik de, “Dünyada eşi benzerine az rastlanılan bir etkinlik olan 478 yıllık Mesir geleneğinin hiç şüphesiz ki Manisa’nın tanıtımına, ticaretine, turizmine ciddi katkılar bulunması gerekiyor” dedi.

Fuarın çeyrek asırdır kesintisiz devam ettiğini belirten Büyükşehir Başkanı Cengiz Ergün, bu tür organizasyonların kentin yurtiçinde ve yurtdışında tanıtımı açısından büyük imkân sunduğuna da dikkat çekti. Fuarın Manisa için olduğu kadar, firmalar açısından da önemine değinen Başkan Ergün, “Bu fuarlar sayesinde katılımcı firmalar, iş yaptıkları müşterileri ile yüz yüze iletişim kurmakta, onların firmaları ve ürünleri hakkında düşündüklerini ilk kaynaktan öğrenme şansına sahip oluyor” diye konuştu. Büyükşehir Başkanı, Manisa’nın yurtiçinde ve yurtdışında en güzel şekilde tanıtılmasına büyük önem verdiklerini vurguladı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de, “İhtisas fuarlarının önemini biliyoruz. Bir tarım, bir sanayi ve turizm şehri olan Manisa’nın fuarcılık anlamında daha da gelişmesi için bugünden itibaren tekrar çalışmalarımızı başlatacağız”  ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler