Tarih : 14.05.2022 - 01:51

Akşehir 6. Kitap Fuarı Açıldı

Pandemi nedeniyle verilen 2 yıl aranın ardından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Akşehir Kitap Fuarı’nın açılışı; Akşehir Kaymakamı, Belediye Başkanı ve İlçe Protokolünün katılımıyla yapıldı.

 

Akşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen fuar, 15 Mayıs 2022 Pazar gününe kadar açık kalacak. Sevilen yazarlar ve binlerce kitabı Akşehirlilerle buluşturacak olan fuarda kitapseverler, on binlerce kitabı indirimli olarak satın alma olanağı bulacaklar.  

 

Akşehir 6. Kitap Fuarı açılış törenine; Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci, Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Protokolü, siyasi parti temsilcileri, Belediye meclis üyeleri, muhtarlar, bazı kamu kurum müdürleri, yazarlar Münevvere Kocaer, Güven Kemerkaya, Mustafa Tenker, Abdürrahim Küçük, Melahat Ürkmez, Salih Sedat Ersöz, Tuncel Altınköprü, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende, Akşehir Belediyesi Mehter Grubu ve Halk Oyunları Ekibi de birer gösteri sundular.

 

Belediye Başkanı Salih Akkaya; Hz. Muhammed’e (S.A.V) gelen ilk vahyin “Oku” emriyle başlaması ve bu emrin iki defa tekrar edilmesinin, okumanın ve ilmin İslamiyet’te ve insan hayatında ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirttiği açılış konuşmasında, şu ifadelere yer verdi:

 

“Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Çünkü insanlar hiçbir bilgiye sahip olmadan doğar, yaşamı boyunca da birçok bilgi öğrenir. Medeniyetler; edebiyat, kültür ve sanat adına ortaya koydukları değerleri sonraki nesillere yazı ve kitaplarla intikal ettirirler. Yaptığımız ve ortaya koyduğumuz çalışmaların kaybolmaması ve onların yeni nesillerle buluşması için teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, tüm bunların kaydı gerekmektedir. İşte bu kaydın en güzel şekli kitaplardır. O yüzden tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi okullarımızda, evlerimizde ve her yerde kitap okumaya teşvik ediyoruz.

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan dijital bir bağımlılık; gençleri ve çocukları derslerinden, büyükleri işlerinden, sosyal hayatlarından soyutlamaktadır. İnsanı ve toplumun huzurunu etkileyen her türlü bağımlılıktan uzak durmalıyız. Bu hedefle; güzel şehrimiz Akşehir’imizin kitap okuma oranını artırmaya yönelik çalışmalar yapmak bizler için büyük bir önem taşımaktadır. İki yıl aradan sonra, kitapseverlerin ve Akşehirlilerin beklediği kitap fuarına nihayet kavuştuk. Bu yıl 6’ncısını düzenlediğimiz Akşehir Kitap Fuarı’mızda; birbirinden değerli 30 yazar, 60 yayınevi ve 500 bin kitap okuyucuyla buluşacaktır.”

 

Fuara imza günü için katılan yazarlardan Salih Sedat Ersöz de yaptığı konuşmada, Akşehir Kitap Fuarı’na ikinci kez katıldığını dile getirerek; “Çok değerli bir organizasyon gerçekleştiriliyor Akşehir’de. Biz oku diye başlayan bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir. Bizim Türk İslam medeniyetimizde birçok güzellikler mevcuttur ve bu güzellikler kitaplara nakış nakış işlenmiştir. Bu güzellikleri yeni neslimize, öğrencilerimize, halkımıza mutlaka ulaştırmak gerekmektedir. İşte bu tür organizasyonlar; bu ulaştırmanın, bu buluşturmanın, biz yazarları okurlarımızla bir araya getirmenin en güzel örneğidir” dedi.

 

Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci, kurdele kesilişinde yaptığı konuşmada; Akşehir’in güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirterek, bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmanın ardından açılış kurdelesi, törene katılan protokol üyeleri tarafından hep birlikte kesildi.

 

Kitapseverler, fuar boyunca birçok yazarın imza gününe katılma ve on binlerce kitabı indirimli olarak satın alma olanağı bulacaklar.Kaynak:Pervasız

Diğer Haberler