Tarih : 27.02.2020 - 15:19

Enerji Verimliliği Ve Dönüşümü Fuarı Açıldı

Şirketlerin enerji maliyetlerini aşağıya çekerken, enerji ithalatını da azaltmayı sağlayacak en gelişmiş enerji verimliliği çözümleri ENEREX Antalya’da sahne aldı. 

 

Şirketlerin enerji maliyetlerini aşağıya çekerken, Türkiye’nin en büyük döviz gider kalemleri arasında yer alan enerji ithalatını da azaltmayı sağlayacak en gelişmiş enerji verimliliği çözümleri ENEREX Antalya’da sahne alıyor.

 

Antalya ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katıldığı açılış töreniyle ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

 

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Enerji Bakanlığı’nın uyguladığı ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na Antalya’da, ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. ENEREX Antalya’da 40’ın üzerinde katılımcı firmanın 150’den fazla markayı sergileyeceğini anlatan Bıdı’nın verdiği bilgiye göre Fuar’da yurt içi katılımcıların yanı sıra Almanya ve Çin’den de üç katılımcı bulunacak. 30’un üzerinde şehirden gelecek ziyaretçilerle, binlerce profesyonelin Antalya ENEREX Fuarı’nı ziyaret etmesi bekleniyor.

 

ANTALYA ENERJİDE DE ROL ÜSTLENECEK

 

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, ülke turizmi ile tarımında ağırlıklı bir yeri bulunan, ticaretin de önemli merkezleri arasında yer alan Antalya’nın ENEREX’in de katkısıyla bundan böyle enerji alanında da bir rol üstlenebilecek konumda olduğunu ifade etti. Enerjinin her sektörün en büyük harcama giderleri arasında yer aldığının altını çizen Bıdı, “Bu giderler içindeki elektrik maliyelerinin düşürülmesinde, dünyada olduğu gibi, 12 ay güneş gören Antalya’mızda da, yenilebilir enerji kaynakların kullanılması, milli, yerli enerji üretimin yapılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına bu fuar ile öncülük etmek istedik” dedi.

 

ENERJİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜRME REHBERİ

 

ENEREX Proje Yöneticisi Ruhsar Gözde Yıldırım, enerjinin verimli ve düşük maliyetli kullanılmasına tüm sektörlerin öncelik vermesi gerektiğini söyledi. Çeşitli sektörel fuarlarda edindikleri bilgilerin turizm, tarım veya endüstri sektörünün en büyük sorununun enerji maliyetleri olduğunu ortaya koyduğunu anlatan Yıldırım “Sonuçta tarım, turizm, ticaret ve sanayi sektörleri ile bireysel tüketicilerin enerji verimliliği konusunda bilinçlendirilmesi, farkındalık yaratılması, enerjilerini düşük maliyetle elde etmesini sağlamak adına yola çıktık, herkesi bekliyoruz” dedi.

 

GÜNDER, GENSED VE EYODER DESTEKLİYOR

 

Antalya ENEREX Fuarı, çeşitli sektörel dernekler tarafından da destekleniyor. Bunlar arasında Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) de bulunuyor. Üç gün sürecek fuarda, enerji verimliliği ile enerji dönüşümüne ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik çalışmaların yanı sıra; Endüstriyel, tarım ve turizm sektörünün artan enerji maliyetleri de masaya yatırılacak. Fuara katılanlar, maliyetlerin en aza indirilmesi için neler yapılması gerektiğini de birlikte tartışma fırsatı yakalayacaklar.

 

TURİZM VE TARIMDA ENERJİ GİDERİ NASIL AŞAĞI DÜŞER?

 

ENEREX Antalya Fuarı’nda özellikle turizm ve tarım sektörünün büyük sorunu olan enerji verimliliğine yönelik çözümlerin, ele alınacağı oturumlar yapılacak. Fuarda, ayrıca özel oturumlar gerçekleştirilecek. Enerji verimliliği çalışmalarında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmanın ne tür avantajlar sağlayabileceğine yönelik çözümler de anlatılacak. Enerji sektöründen uzman katılımcıların yer alacağı fuarda da kaynakların korunarak, milli enerji üretiminin ülke ekonomisine yapacağı katkılara değinilerek, tüm sektör yetkilileri enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerjiye teşvik edilecek.Kaynak:Enerjigünlüğü

 

Diğer Haberler