Tarih : 19.09.2020 - 23:03

Koronavirüs Büyük Kayıplar Yaşattı

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, koronavirüsün fuarcılık sektöründe büyük bir depreme yol açtığını anlatarak, fuarların yapılmamasından ötürü birçok sektörün de etkilendiğini söyledi

 

Koronavirüsün ekonomik olarak etkilediği sektörlerden biri olan fuarcılık sektöründe hastalık sebebiyle birçok fuar ertelendi ya da iptal edildi. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, virüsün yarattığı ekonomik olumsuzlukları anlattı. Antalya’da birçok fuarın ertelendiğini söyleyen Bıdı, “Fuarların yapılmaması, bir çok sektörü de olumsuz etkiledi” diye konuştu.

 

‘BÜYÜK KAYIPLAR YAŞATTI’

 

Hastalığın ortaya çıktığı andan itibaren, dünyanın bir numaralı gündemi olduğunu söyleyen Ali Bıdı,  koronavirüs salgınının fuarcılık sektörüne büyük kayıplar yaşattığını söyledi. Bıdı, “Şu ana kadar 1 milyona yakın insanın hayatına mal olan virüsün ekonomiye verdiği zarar ise trilyon dolar sınırını aşmış durumda. Turizmin başı çektiği zarar eden ve sıkıntıya düşen sektörlerden, fuar sektörü de büyük zarar gördü. Dünya çapında fuarcılık sektörünün büyüklüğü 14 milyar Euro, ancak koronavirüs nedeniyle şu ana kadar yüzlerce fuar iptal edildi. Korona virüsün sağlıkta verdiği zarar ekonomiye de ciddi bir şekilde yansıyor” açıklamasını yaptı.

 

‘İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR’

 

Anfaş Fuarcılık Anonim Şirketi olarak alanlarında yapılacak olan fuarlarda bu döneme denk gelmesinden ötürü ertelemenin çok olduğunu söyleyen Bıdı, “Boat Antalya, Karavan Antalya, Brunchersfest, Antalya City Expo, Hestourex, Interfresh, Flora Expo, Gametech şu ana kadar ertelenen fuarlarımız. Fuarlar bilindiği üzere yoğunlukla turizmin düşük seyrettiği aylarda yapılıyor. Antalya gibi yaz dönemi yoğun geçen bir bölgede, kış döneminde ticari hacmi artırarak bölge ekonomisine ve istihdamına da ciddi katma değer sağlıyor. Oteller, restoranlar, marketler, taksiciler dahil şehrin tüm dinamikleri fuar zamanı fayda sağlıyor. Fuarın yapılamaması demek,  fuarlarla ilişkili birçok sektörü de etkilemek demek” ifadelerine yer verdi.

 

‘ANTALYA DA NASİBİNİ ALDI’

 

Araştırmalara göre tüm dünyada 325 milyar dolarlık bir ekonomik değer üreten küresel fuarcılığın sektör olarak yaklaşık 3 milyon kişiye istihdam sağladığını belirten Bıdı, “Küresel krizin asıl etkileri ilerleyen dönemde daha net ortaya çıkacaktır. 2019 yılı rakamlarına göre dünyada irili ufaklı 30 bin fuar düzenleniyor. Pandemi ile beraber birçok fuar iptal edildi ya da ertelendi. Antalya da bu konuda nasibini aldı. Önümüzdeki sürecin daha iyi olmasını umuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.Kaynak:Antalyaekspres

Diğer Haberler