Tarih : 08.10.2022 - 23:13

Avrupa’daki Enerji Krizi, Tarımda Tedarik Zincirini Türkiye’ye Çeviriyor

Ukrayna -Rusya savaşı ile başlayan enerji krizinin Avrupa'yı derinden etkilemesi sonucu hem Rus hem de Avrupalı tarım üreticileri, tedarik zincirinde gözünü Türk tarım üreticilerine çevirdi.

 

Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçılarını bir çatı altında toplayan SERKONDER'in Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kozan, Türkiye'nin jeopolitik konumunun sektör adına avantaj sağladığını belirtti. Kozan: “Yaşanan bu kriz, ülkeleri yerinde üretim ve tedarik zinciri problemlerini çözmek amacı ile Modern Seracılık alanında yatırım yapmalarını teşvik edecektir. Dünya genelinde 500 bin hektarlık alanda örtü altı yetiştiriciliği yapılıyor. İleri teknoloji ve yüksek üretim kapasitesine sahip olan üye firmalarımız da hem Avrupa hem de Rusya’nın bu alanda ihtiyaç duyacağı sera projelerine hızlı bir şekilde cevap verebilecek kapasite ve kabiliyettedir. Ülkemiz; dünya sera yetiştiriciliğinde 5. sırada, Avrupa’da ise 2. sıradadır. Rusya sera yatırımlarını artırmak istiyor. Ruslar, Hollanda ve İspanya gibi çeşitli Avrupa ülkelerinden tedarik ettiği ürün ve hizmetlerini şimdilerde, ileri teknoloji ile üretim yapan ve yazılım otomasyon anlamında tatmin edici çözümler sunan Türk firmalardan talep etmeye başladı” dedi.

 

Modern ve yüksek teknolojiye sahip seralar adeta bir fabrikadır

 

Seracılığın ülkemizde en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğunu ifade eden SERKONDER Başkanı Halil Kozan, “2000’li yıllara kadar ülkemizde modern seraların kurulumu tamamen yabancı firmalar tarafından yapılırken bugün %100 oranında yerli olarak yapılabilmektedir. Yazılım, otomasyon ve mühendislik anlamında sektörümüz dünya ülkeleriyle rekabet edecek konumdadır. Türkiye'de örtü altı üretim alanı yaklaşık 850 bin dekar. Bu rakamlar daha da artmalıdır. Çünkü modern seralar adeta bir fabrikadır. Bu seralar sayesinde tarım üreticileri, üretimi yılın 12 ayına yayabildiği gibi verimi çok ciddi oranda artırabilir. Üye firmalarımız anahtar teslim bir sera projesinde ihtiyaç duyulan tüm kalemleri üretim ve tedarik imkanına sahiptir. Küresel piyasalardaki gelişmeler de dikkate alındığında firmalarımızın yaklaşık %75’lik satış oranı yurt dışı pazarlara yöneliktir. Orta Asya, Rusya, Arap Ülkeleri, Afrika, Orta Doğu gibi pek çok pazarda ülkemiz seracılık sektörünü başarıyla temsil ediyoruz. Kısa ve orta vadede Rusya ve Ortadoğu’ya olan ticari hacmimizi artırmak ve uzun vadede Meksika ve Amerika kıtasını hedef pazar olarak görüyoruz” diye konuştu.

 

Bu sene Growtech Fuarı sektöre yeni bir yön daha verecek

 

Yıllardır yakından takip ettikleri Growtech Fuarında uluslararası firmalarla önemli görüşmeler ve ihracat bağlantıları yaptıklarını kaydeden Başkan Kozan, şöyle devam etti: “Bu yıl düzenlenecek Growtech fuarına ayrı bir önem veriyoruz, çünkü pandemi koşullarının artık tam anlamıyla kalkması ve ardından değişen küresel şartların yeni pazarlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum. Hatta küresel çapta Modern Seracılığın güncel gelişmeler ışığında hangi yöne kanalize olacağının ve hangi iş birliktelikleri ile hangi model ve projelerin hayata geçirileceğinin kararlaştırılacağı yerin bu yılki Growtech Fuarı olacağını düşünüyorum. Bu organizasyonda SERKONDER Üye firmaları ülkemizi küresel piyasalarda en iyi şekilde temsil edecektir.”

 

Growtech bu yıl da 23-26 Kasım tarihlerinde 21. kez kapılarını açıyor

 

Dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı Growtech, Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde 23-26 Kasım tarihlerinde 21. kez kapılarını katılımcı ve ziyaretçilerine açıyor. Fuar Direktörü Engin Er’in verdiği bilgiye göre, fuar kapsamında 30’dan fazla ülkeden 600 katılımcı, 120’den fazla ülkeden 60 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Engin Er bu seneki fuarla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye tarım ihracatına fuarımızla birlikte katkı yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Fuara katılan ve ziyaret eden ülke sayısı gittikçe artıyor. Avrupa Ülkelerinden Hollanda başta olmak üzere, Fransa, Almanya ve İtalya’dan yeni katılımcılar olacak. Ayrıca Ürdün, Hindistan, Sri Lanka, Umman, BAE, Kazakistan ve Amerika bu yılın önemli ve yeni katılımcıları arasında yer alıyor. Öte yandan Hollanda, İspanya, Çin ve Güney Kore'nin kuracağı pavilyonlarla katılımın daha da zenginleşeceğini söyleyebilirim”

 

Modern ve akıllı tarım teknolojileri ve tarımda tüm yenilikler Growtech’de olacak

 

Growtech Fuar Direktörü Engin Er “Bu sene herkesi fuara bekliyoruz. Çünkü ziyaretçiler fuarda tarımdaki tüm yenilikleri bulabilecekler. Ziyaretçilerimiz modern ve yüksek teknoloji seracıları ve son sistem sulama ekipmanları üreticilerini, yazılım ve otomasyon sistemleri firmaları, yeni uygulamalar gibi birçok konuda marka ve ürünleri görerek bilgi alabilecekler. Çok önemli uluslararası bağlantılar ve birçok yeni iş birliktelikleri kurulacağına inanıyorum. Öte yandan geçen yıl yapılan etkinliklere bu yıl da yer vereceğiz. Fuar süresince ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri, Antalya Teknokent organizatörlüğünde Bitki Islahı Proje Pazarı, Alım Heyeti Programı, B2B görüşmeler ve uluslararası konferansların da yer alacağı tarım sohbetleri ile tüm katılımcı ve ziyaretçilerimiz tarım sektörüne dair gündem konularını Growtech’te takip edebilecek” ifadelerini kullandı.

 

Informa Markets Hakkında

Informa Markets, endüstrilerin ve uzmanlaşmış pazarların ticaret faaliyetlerinde bulunmaları, yenilik yapmalarını ve büyümelerini sağlamak amacıyla iş platformları oluşturmaktadır. Tüm dünyadaki piyasa katılımcılarına, birebir katılımlı fuarlar, hedeflenmiş dijital hizmetler ve aksiyonlanabilir veri çözümleri ile iş faaliyetlerinde bulunmaları ve tecrübe edinmeleri anlamında fırsatlar sunmaktayız. Aralarında İlaç, Yiyecek, Medikal Teknoloji ve Altyapı sektörlerinin de bulunduğu bir düzineden fazla global endüstriden alıcı ve satıcıları bir araya getiriyoruz. Dünyanın önde gelen piyasa-oluşturucu firması olarak, çok çeşitli uzmanlaşmış pazarı hayata geçiriyor, yeni fırsatlar sunuyor ve bu pazarların senenin 365 günü gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Daha fazla bilgi için: www.informamarkets.com

Informa AllSecure Hakkında:

Informa, UFI, AEO ve SISO’nun dahil olduğu partner birlikler, sektör paydaşları, fuar alanları, tedarikçiler ve ilgili makamlarla iş birliği yaparak, endüstri çapında güvenli, hijyenik, verimli ve yüksek kaliteli organize etkinlik deneyiminde çıtayı yükselten AllSecure standartlarını geliştirmiştir. Informa AllSecure, bu standartların işimize nasıl uyarlandığını gösterir. Tüm Informa etkinlikleri ilk etapta hükümet ve otoritelerin tavsiyelerine ve bunun yanında fuar alanına veya lokasyona özgü düzenlemelere göre yürütülecektir. Ayrıca, tüm Informa etkinliklerinde “Informa AllSecure 10 Ana Kuralı”na uyulacaktır. Uygulanabilir ve mümkün olan her yerde, etkinliklerimizde ayrıca “Informa AllSecure Rehberi”nde belirtilen daha kapsamlı standartlar ve yönergeler de uygulanacaktır.

Diğer Haberler

Fuaye
Saim
Bozdemir
Fuar Merceği

Bölgesel Fuar Haberleri
Fuaye