Tarih : 30.05.2022 - 23:34

Uzunoğlu; “Fuarlar sektörün dinamiği”

Fuarların kentin ihracat ve sanayisine etkisini değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, “Biz ülke ve sektör kabiliyeti ile beraber her geçen gün ihracatımızı artırmak zorundayız. Fuarlar da bunun esasında en büyük nedenlerinden bir tanesi. Bu doğrultuda sektörün dinamikleri ve olmazsa olmazları da fuarlar” dedi.

 

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan İrfan Atasoy’un moderatörlüğünü yaptığı ‘Haftaya Bakış’ programının konuğu oldu. Programda fuarların kente ihracat ve sanayisine etkisini değerlendiren Uzunoğlu; “Tekstil sektörü dinamik bir sektör. Her yıl üstüne koyarak devam etmek istiyor. Bu her zaman olmayabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda bunu gördük. Türk sanayicisi ve ihracatçısının da şöyle bir hedefi ve algısı var: Devamlı yükselmeyi, hep dolar ve euro bazlı artışla hayatımızı devam ettirmek istiyoruz. Tabi bu iştah ve istek devamlı hedeflerimizin büyümesine neden oluyor. Tabi bu zaman zaman durağanlaşabilir. Dünya ticareti durağanlaştığında biz de bundan payımızı elbette alacağız. Şuan artış zamanlaması içindeyiz. Biz de payımızı her geçen gün yükseltmek zorundayız. Biz; 2,5 milyar dolar hedefimizi bu yıl minimum 3 milyar dolara yaslamamız gerekiyor. Biz bir şekilde bunu karşılayabilecek ve ihracatını sağlayabilecek kabiliyete ve kapasiteye sahibiz” diye konuştu.

 

“Denizli sanayicisi ve ihracatçısı çok başarılı”

 

Uzunoğlu; “Bazı şeyleri yapmak çok da kolay değil. Devamlı artış yapacağız ama kapasite problemiyle de karşı karşıyayız. Netice olarak makina parkurunda, çalışanında yetersizlik var. İşsizlik çok ama işçi bulamıyoruz. Daha çok ihracat yapmak için iş alıyoruz ama karşılığını almakta zorlanıyoruz. İşçi ve kazanç anlamında zorlandığımız oluyor. Bu eleştirilerimize rağmen Denizli sanayicisi ve ihracatçısı çok başarılı. Dünya entegrasyonu yaşamış durumda. Denizli sanayicisi, fuarlarda, başka ülkelerde… Kısacası her yerde yer alıyor. Biz ülke ve sektör kabiliyeti ile beraber her geçen gün ihracatımızı artırmak zorundayız. Fuarlar da bunun esasında en büyük nedenlerinden bir tanesi. Bu doğrultuda sektörün dinamikleri ve olmazsa olmazları da fuarlar” değerlendirmesini yaptı.Kaynak:Denizligazetesi

Diğer Haberler